• videolar

  1. kışın yağan karla kapanan yollar, yaşanan elektrik kesintileri, soğuk, sıkıntı, yaşam zorluğu vs. nedenlerden ötürü, ortalık tertemiz, bembeyaz olmasına rağmen kara kış olarak nitelendirilir. tezat gibi görünmesine rağmen havaların erken kararması veya kar kış kıyamet gibi kelimelerin yuvarlanması sonucu da karakış halini almış olabilir.
  2. çok soğuk havadır. eskilerin kışın bir bölümüne verdikleri bir isimdir aynı zamanda
  3. bilinenin aksine karakışla eş anlamlı olmayan, eski dildeki kış aylarından biridir (en azından orta anadoluda). zemheri, karakıştan sonra gelen aydır. ondan sonra da "gücük" gelir. yani sırayla karakış, zemheri(diğer adıyla zahmeri) ve son olarak da gücük. herbiri ayrı bir kış ayını ve ayrı bir soğuğu simgeler. kara kış; aralık, zemheri; ocak, gücük ise şubattır eski dilde. fakat eskiden rumi takvim kullanıldığı için başlangıçları 10-15 gün gecikmeli olur şimdiki aylardan. yani aralığın içinde karakış yaşanır, ocağın içinde zemheri soğukları, şubatta da gücük. herbiri soğuğun şiddetini anlatır. ama nedense kelimeler sıcaktır. bizdendir. güzeldir.
  4. başlangıç ve bitiş tarihleri her kaynakta birbirinden farklı olmasına rağmen genelde ocak ayını kapsamaktadır. en geniş tarih aralığını belirlemek istersek başlangıç tarihi 7 ocak, bitiş tarihi 30 ocak olacaktır.

    (bkz: zemheri fırtınası)