• videolar

  1. kesinlikle kürtçenin br ehçesi olmayan ve coğrafi yakınlık dolayısıyla bir kaç ortak sözcükten başka kırmançi dili ile yakınlığı bulunmayan muhtemelen anadolu'daki eski uygarlıkların dillerinden izler taşıyan bağımsız bir dil. türkiye'de bingöl, tunceli, diyarbakır ve elazığ'da kullanılmaktadır.
  2. zazaca, hint-avrupa dil ailesinin irani diller gurubun kuzey-batı koluna dahildir. beluçi, gorani ve sengseri dilleriyle kuzey-batı kolunun hyrkani (gurgan) alt gurubunu teşkil etmektedir. zazaca’nın diğer akraba olduğu diller arasında talişi, mazenderani, semnani, gileki, tati, herzendi, kürtçe, farsça sayılabilir. gramer ve kimi önemli sözcükler açısından zazaca’ya yakın olan diller kuzey-iran’da, hazar denizi kıyısında konuşulan dillerdir. onun dışında anadolu’da konuşulan kurmanci-kürtçesiyle yüzyıllarca ortak coğrafya paylaştığından dolayı bir dil yaklaşımı olmuştur.

    http://www.zazaki.de/turkce/index_tr.html
  3. gerek gramer yapısı, gerek dilin konuşulduğu coğrafi bölge, gerek kelimelerin kurmanci lehçesi ile olan benzerlikleri ile bariz bir şekilde kürtçenin bir lehçesi olan, lehçe.
  4. zaza kürtlerinin konuştuğu dil. kürtçeden ziyade farsçaya çok benzediği söylenilir ve öğrenmeyi çok isteğidim dil