merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 2

zahid bizi tan eyleme

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. şehrin tüm kalabalığına, günün tüm yorgunluğuna, hayatın bizzat kendisi olan keşmekeşe,nefeslerdeki temizlikten uzak her bir söyleme rağmen dinlenildiği zama dinginlik, huzur nedir hissettirendir.
  2. bir insan bu kadar mı güzel bu kadar mı sade bu kadar mı içten söyler dediğim muhteşem eser. seviyoruz sizi...
  3. "sayılmayız parmak ile/ tükenmeyiz kırmağ ile" kısmının oldukça güzel olduğu, erkan oğur'un ve ismail hakkı demircioğlu'nun çok güzel icra ettiği türküde, bir çok dinleyenin aklına takılan bir kısım var. türkünün ortasında bir "siz hu iseniz biz de huyuz." şeklinde bir kısım vardır. aslında burada türkü yapmış olduğu tanrı göndermesi ile bir nebze halkçı ögelerine mistisizm katmıştır.

"arkadaş dönüp soruyor: "hu ne abi?" diye. adam cevap veriyor: "sensin o kardeşim, sen!""
  4. bunu ezgiyi ilkhatırla sevgili'yi izlerken dinlemiştim. (bkz: kızıldere kuşatması)ndamahir çayan vurulunca çalmaya başlamıştı. inanılmaz bir etki bırakmıştı üzerimde. şimdi dinlerken o sahneleri, o sahneleri anımsarken de mahir çayan ve arkadaşlarının mücadelesini düşünüyorum.

p.s: dolaylı bir anlatım olmuş olabilir ama durumumu daha nasıl anlatacağımı bulamadım.
  5. ruhi su'nun seslinden dinlenmesi gereken nefes.
    "müslüman bize musallat olma" manasına gelmekle birlikte; tabii ki "kibarlıktan" olsa gerek "bizi ayıplama dindar" şeklinde söylenmiştir.
  6. gören bizi sanır deli
    usludan yeğdir delimiz

çivisi çıkmış dünyada kimlerin rasyonel,ahlaklı olduğunu satılık medyaların belirlediği,anlamların sürekli olarak yer değiştirdi,sıfatların anlamlarını yitirdiği,güzelin,doğrunun zorbanın elindeki armağanlar olduğu günümüzde doğru dürüst kalmaya çalışan,kimseye eyvallahı olmayan,manevi tüm sorumluluğunu taşıyan yalnızlara ithaf edilincek sözdür.

doğruluk içtenlik malasef yerini çıkarların doğrultusuna bıraktığı için bu kadar basit ve temel şeyleri yerine getirmeye çalışan insan evladının yaptığı delilikten başka şey değildir ama tüm bunlara göz yuman usludan yeğdir. çünkü uslu en temel doğruyu kaçırmıştır,kula kulluk etme.
  1. 2