1. "...çünkü insanların zayıf mahluklar oluşu seni üzüyor, gururunu rencide ediyor..."
    leyla erbil, mektup aşkları
  2. kimisinde koca göğüslere, kimisinde krokanlı fıstıklı çikolatalı pastaya karşı duyulan his. aynı zamanda, açıklayıcı sebep olarak kullanılabilir; "zaafım var kardeşim, alla allaaa..."
  3. en zayıf halkasıdır insanın. darbelere karşı direnci en az hatta sıfır olan yanı. hani karakterimiz üzerimize giydiğimiz sağlam bi kazaksa zaaf onun en incinmiş, en üşüten yanıdır. oradan gelen en ufak darbe yırtar kazağın o zayıf kısmını. öyle bi üşür ki içiniz… buz keser her bir hücreniz. o yüzden en çok saklanması gerekendir. saklamak adına ne yapılabilirse o yapılmalıdır. ha yoksa bi zaafınız, e ne mutlu size o zaman…
  4. berksan'ın son albümünün adı, ayrıca bu albümün ilk klip parçası. albümün içeriği şu şekilde:

01.zaaf
    02. bişeyler oluyor
    03.çocuk
    04. aşk olmasa
    05. boncuk
    06. aşk seni bulacak
    07. zaaf(orient)
    08. zaaf(club)
    09. of(remix)
    10. aşk(remix)

şarkı olarak zaaf'tan bahsedersek, şarkı iyi gibi duruyor, klip fena değil. yazı çağırdığımız şu günlerde, böyle elektronik altyapıyla hazırlanmış pop müzikler ön plana çıktığı için seçim yapmak gerekirse zaaf bu listede üst sıralarda yer alacaktır. sözlerini de yazayım tam olsun:

ah, bile bile yine yanıyorum
    zaafım var sana, susuyorum

istanbul'un kucağında,senin yollarında
    ağlar yaralı kalbim
    her sözün kulağımda, söyle zalim
    zehir sunsan içerim

yalnızlığın ocağında, aşk düğüm durağımda
    bu duyguya ezberim
    bir ses var kulağımda, yağmuru yanağımda
    gözyaşları kaderim

ah, bile bile yine yanıyorum
    göz göre göre ateşe yürüyorum
    yenildim hayata lafta yaşıyorum
    zaafım var sana, susuyorum
  5. çikolataya, şekere, kolaya, falana filana olanı zararsızdır da, eğer insanaysa bu zaaf, yandığınızın resmidir.
  6. iradenin kifayetsiz kalışı. bir şeye/kişiye olan düşkünlük, zayıflık. her neye karşı olursa olsun, birileri sezerse zaafınızın ne olduğunu, olur a açık ederseniz zayıflıklarınızı, kullanılır. düşmanın eline verilen en güçlü kozdur. hani denir ya; kötü niyetli kişilerin eline geçerse diye, hah işte o kötü niyetli kişiler zaten açık ararken siz bir de al buyur benim açığım bu derseniz duman eder sizi. zaafınızın farkına varan kişi kötü niyetli olmasa bile şeytan dürter. belli etmemekte fayda var.