• atlas

bu başlık için bir lokasyon bilgisi verilmemiş
  1. bikaç sene öncesine kadar 2. bugün ise dünyanın en büyük tümenidir, rusya'daki tümen küçültüldüğü için. acemiliğimi yaptığım bölükten yemin töreninin yapılacağı stadyuma kadar 5 kmlik mesafeyi iki kez yayan gidip gelerek askerlerini yürüme manyağı yapan tümen.
  2. acemiliğimi yaptığım tank taburudur. genelde rahattır, ilk hafta yanaşık düzen eğitimi epey bir kasar, ondan sonrası asteğmen kurs dersleriyle geçer. askerlik mantıksızlıktır lafının aksine herşeyin anlamlı ve düzenli olduğu birliktir. tank atışları için şereflikoçhisara gidilir ve adrenalini kulaklarınızda hissedersiniz.
  3. # 297. kd olarak hem acemiliğimi hem de ustalığımı konuşturduğum birlik. bütün acemileri 1. alaya bağlı olan çavuş talimgah bölüğüne verirler ve orada temel askeri düzeni ve askerliğin mantıksal problemlerini öğretirler. benimkisi, nisan-eylül dönemine gelen bir askerlik olduğundan kar-kış görmedik allah'tan. çünkü, ankara'nın soğuk ve ayaz hava şartlarında geceleri nöbetler bile iptal edilirmiş bu yerde.

kısa dönemlerin bulunduğu çavuş talimgah, hava hastanesi ile komşudur. yemekhanesi ise eğitim alanı ile aynı istikamettedir (istikamet demeyin bana). kısa dönemler genellikle aynı şehir içine dağıldıkları için (boru gibi istisnalar da var tabi: bosna, afganistan) ben de aynı tümen içerisinde, tümen karargah bölüğüne düşmüştüm. bilenler bilir demekten başta bir çarem olmamakla birlikte, burası tümen komutanına bağlı özel bölüktür. bu bölük, konumu itibariyle merkez kantine ve ana nizamiyeye yakın olduğu için bizim için rahata yakın bir askerlik olmuştu. üstelik subay-astsubay okullarının bulunduğu okul komutanlığındaki dönerciye de yakın olunca paramızın büyük çoğunu oraya aktarır olmuştuk. hey gidi günler.

içerisi gerçekten çok büyüktür. bir ucunda sosyal tesisler, diğer ucunda astsubay lojmanları, bir tarafı 1.alay, diğer ucu 2.alay, ortası destek kıtaları. ayrıca çok büyük bi tatbikat bölgesi de vardır. ayrıca, ankara-istanbul arası çalışan hızlı treni ilk kez gördüğüm ve ilk kez göremediğim yerdir burası.

(bkz: askerlik anıları)
  4. 321. kısa dönemde çavuş olarak vatani görevimi icraa ettiğim tümendir. bizim dönemin başlangıcının nisan ayına gelmesi sebebi ile, ankara'nın ayazını ve sıcağını iliklerime kadar hissettirmiştir burası. 1 aylık zorlu acemi eğitimi sonrası bana kapısını aralayan ordu bilgi işlem kısmı, sanırım tümendeki en rahat kısa dönem askerliği bahşetmiştir bana.

veteriner kısa dönemin yemekhane çavuşluğu, muhasebecinin kantinci, öğretmenin eğitim çavuşluğu yaptığı, polisin muhafız alayında askerliğini tamamladığı bir anlayışta; yazılımcı benin, ordu bilgi işlemde askerliğini tamamlaması rahatın alası değildir de nedir? pek tabii sorumluluğu da o derece fazla idi. es geçmemek lazım bu ayrıntıyı da.
  5. nizamiye girişinde ki hapishane de bir haftamı geçirdiğim tümen. dakika başı kene öldürüyoruz tehlikeli olabilir dedikçe sürüyorlar yeşile sürüyorlar çimene. ot yolacağım diye eğitim zaiyatımı olalım anlamıyorum?