• isle of dreams
  1. evli olmak, sevgili olmak gibi birlikteliklere saygısı olmayan, bu birlikteliklerdeki taraflardan birini yoldan çıkarmayı alışkanlık haline getirmiş, doğru bir çizgiyi ikiye kırıp, doksan derece yaparak, hipotenüs olmaktan zevk alan ilişki yancılarının gidişatları konusunda tespit içeren bir atasözü..gerçekten de bazıları için, bir kadına ya da erkeğe sevgi/aşk duymak yerine, sevgi/aşk kisvesi altında mevcut ilişkinin taraflarından birini raydan çıkarmak daha büyük haz verir..bu atasözünde de, bunların, yoldan çıkardıkları kişiyle de bir ilişki yürütemeyecekleri, zira ilişki adamı olmadıkları ya da olağan gördükleri böyle bir durumun kendilerinin de başına gelebileceği ifade edilmektedir..
  2. yuvası bozulan kişi, boşanmanın nasıl bir şey olduğunu tecrübe etmiş; yuvayı bozan kişi de evli bir kişiyi baştan çıkarıp onunla olabileceğini tecrübe etmiştir. dolayısıyla bu yuvası bozulan kişi ve yuva bozan kişi beraber olduklarında, ikisinin de aynı şeyleri ilerde tekrar yaşama istekleri oluşabilir. sonuçta daha önce denemiş ve başarmışlardır. dolayısıyla beraberliklerinde bir sadakat ya da bir bağlılık olmayabilir. canları sıkıldığında yine aynı olaylara kayabilirler. dolayısıyla yuva yıkanın yuvası olmaz.
  3. yuvayı yıkan, başka birinin kollarından aldığı sevdiğine güvenemez, ondan yaptıklarına yuva denmez. "eğer bugün onu aldattıysa, yarın da beni aldatabilir" diye düşünür, en iyisi bu tarz olaylara hiç girmemektir. diğer yandan da, ah almak diye bir şey vardır, o sebepten de yuvası olmaz.