merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

ytü makina mühendisliği bölümü

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. 240 birinci öğretim 120 ikinci öğretim abaza potansiyeli olan insanı bünyesinde bulunduran bölüm
  2. çevremde gördüğüm 3 erkekten 4 ü bu bölüm mezunudur anlamadım yılda kaçbin kişi alıyolar...hatta içlerinden biri bacımı kaptı gitti, belki de o yüzden gıcığım biraz.
  3. türkiye'de mezun olunca piyasadaki makina mühendislerinin çoğunluğunu oluşturan bölüm. bir dönemde en fazla mezun veren mühendislik bölümlerinden biridir. sanılanın aksine her erkeğin abazan olmadığı, bir çoğunun delikanlı insanlar olduğu ve az da olsagüzel kızların da bölüm.
  4. vize haftası yerine vize ayı gibi bir uygulaması vardır.ilk sınavlar sınavlar başladıktan sonra yaklaşık 1 ay süresince her hafta 1-2 tane vize olur.tam ilk vizeler bitti rahatladım derken 2. vizeler başlar.bu olay ilk görüşte vize haftasına göre avantajlı görünse de sürekli stres altında yaşamak bir süre sonra delirmenize yol açabiliyor.
  5. 12 yılda bitirilebildiğini öğrendiğim bölüm. arkadaşın anıtını dikecekler sanırım okula.
  6. ytü senatosu yakın zamanda "1.öğretimler sadece 1.öğretimden, 2.öğretimler de sadece 2.öğretimden ders alabilecek; üstelik ekle/sili ve dilekçeyle ders almayı da kaldırıyoruz" fetvası çıkartmıştı. bu dingilliğin (çok afedersiniz ama direkt dingillik, hatta daha ağırı) gelecek sene yürürlüğe girmesi gerekirken bu bölüm bahar dönemi için pilot bölüm seçilmiş. yani bir sonraki dönem hem sabah hem de akşam ders alıp mezun olabilecek biri dersleri çakışabileceği için bu haktan mahrum kalabilecek. en önemlisi bu ama gün boşaltma, boş zamanlarda kursa gitme vs. de artık hayal olacak yani.

neyse ki öğrencileri bu konuda gerçekten birlik olabilmiş durumda şu anda ve bu saçmalığın düzeltilmesi için ellerinden gelen her şeyi (ki buna sadece okul içi görüşmeler değil, mahkemeye gitmek de dahil) yapacaklar. mezun olmasına yaklaşık 3 dönem kalmış ve programını iki öğretimden de ders alarak yapan biri olarak umarım istediğimizi başarabiliriz ve ders seçim sistemimiz tüm okul için eski haline döner.

edit: bu arada rektör de garip bir şekilde kararı yeniden ele alacaklarını söylemiş ama laflara güvenmemek gerek. somut adım atılmadıkça öğrenciler yapacakları şeylerden vazgeçmeyeceklerdir kesinlikle.
  7. temel derslerin beşiktaş kampüsünde olduğu bölümdür
    ama beşiktaş kampüsü komple davutpaşaya taşınmaktadır bölümlerin taşınma sırasına göre (mühendislik sınıflarında
    ağır motorlar gibi aletleri barındırdığından) makine bölümü en son davutpaşaya taşınacaktır, bir rivayete göre bu zaman 6-7 yılı bulacaktır

hazırlık atlanmadı ise ilk yıl hazırlık sadece ingilizce olarak davutpaşadadır
    davutpaşa esenler otogarına 5 dakika uzaklıktadır,
    hazırlık geçildikten sonra ilk yıl dersleri alınır bu yıl servis dersleri de vardır bu dersleri tüm bölümler alır (mat1,fizik1;kimya...) bu dersler davutpaşadadır makine bölümü öğrencileri davutpaşadan ders olarak bu servis derslerini alır diğer dersler artık beşiktaştadır

ytü de ilk yıl kalma olayı yoktur not ortalamasına bakılmaz ama ilk yıl dersleri
    en kolay derslerdir buna rağmen kalma olmadığı için en düşük dersler ilk yıl dersleri olabilir bu durumda öğrenci arkadaşların biraz uyanık olup ilk yılı
    güzel geçirip ikinci yılda zor derslerde daha rahat olabilmelidir

bölüm seçimi not ortalamasına göre olmaktadır ama 2009 senesinde herkese istediği bölümü seçebilme imkanı sağlanmıştır
  1. 1