1. yalnız dinde değil, başka herhangi bir ideoloji ya da fikirlerde de pekala bulunabilen saplantılı bir şekilde kendi doğrularından başkasını gözü görmeyen, beyninin anayasasında "değiştirilmesi teklif dahi edilemez" hükümler barındıran her insan için geçerli bir sıfattır.
  2. bu sıfata layık görülen erkekler için kadınların alamayacağı sıfat.. çünkü bunlar; kadınları sadece ve sadece amdan ibaret görürler ve onlardan tek istekleri üç tane çocuktur, o kadar ki bunlar kadınlardan o kadar rahatsız olurlar ki onlarla bırakın aynı yatakta yatmayı aynı oda da durmaya bile gerek görmezler çünkü onlar için kadın gereksizdir. kadın düşünemez, konuşamaz hatta o kadar ki yobaz bile olamazlar. işte budur yobaz.
  3. atatürk'ü sevmeyerek ne kadar gerizekalı oldukları ortada olan güruh. halbuki bi düşün. atatürk ve arkadaşları olmasa ezan sesi duyabilecek miydin? ibadetini camide özgürce yapabilecek miydin? nah yapacaktın. adın yorgo olacaktı, dinin de hristiyanlık.
  4. yobaz olmadan dindar olmanın maharet kabul edildiği ve takdir edilecek bir özellik olarak görüldüğü bir ülkede dindar insanların üstüne kendi kendine binivermiş bir yük değildir bu kelime. iğne diyorum. çuvaldız diyorum.
  5. yobaz her türlü fikre sıkı sıkıya kapalı olan kişlere denir.hal böyle olunca da yobaz kelimesini dinle bağdaştıranlar sadece dini inaçlarının derecesine göre insanlara isim takanlar, göz süzenler(!), hakaret edenlerde bu kategoriye girmektedir fikrimce.
  6. tanım : bunlar bilmez, bilmeyi de sevmez, inanır, ve inancı da sorgulamamayı seçer. ve inancı ya da bilineni ayırdetmeksizin sorgulayan birine, "haşa, sen bana saygı duymuyorsun" derler. bravo.

bak ben evrimi sorguluyorum, acaba diyorum, darwin bir hata yapmış mıdır ? veyahut doğal seleksiyon olmadan, daha başka kimyasal süreçlerle evrim olabilir mi ? düşünüyorum bunları. tanrı'yı da düşünüyorum, yeri geliyor, ikisini birleştiriyorum, tanrı bir süreçtir diyorum, yeri geliyor, bir şekilde evrim, akıllı tasarımın ürünüdür, dönüyor kafamda.

peki sen ne yapıyorsun ? tüm bu süreci boşveriyorsun, siktirediyorsun, ve "ya skuba, düşün bak, bu kadar kocaman bir alem kendiliğinden olabilir mi ? elbet bunda akıllı insanların çıkaracağı bir ders vardır, falanca, bilmemne suresi" deyip kestirip atıyorsun. herhalde bu kocaman karmaşık yaşamın, kendiliğinden olamayacağını biz de bildiğimiz için (bkz: bilmek), meseleyi anlamaya çalışanların yaptığı araştırmaları okuyoruz, anlamaya çalışıyoruz.

e senin yaptığın nedir ? düşünceyi engellemek, düşünceden tiksinmek hatta, ve sırf inandığın için, bunun gerçek olduğunu sorgulamaksızın kabul ederek, süreci anlamayı oyun dışı bırakmak.

tamam, bu bakış açısına saygı duymasam da, biri böyle bir bakış açısına kul olmuşsa buna saygı duyarım. yani sırf o kişinin özgür iradesiyle bunu seçmesine saygı duyarım, fikre değil, o fikrin seçilebilirliğine saygı duyarım. hımm... biri çıkıp, "hepimiz ensest bir ilişkiden geldik, ve tanrımız böyle istedi" dese, ona da saygı duyarım. (bkz: lan bi sn) gene neden ? çünkü bu kişi bunu seçmiştir değil mi ? evet, peki bu sürecin adının yobazlık olmasının son derece açık olduğuna sen niye hakaret olarak bakıyorsun ? neden ? çünkü bu tartışılamaz değil mi ? hay hay.

peki ben çıkıp, "benim tanrım hepinizin ibne olduğunuzu söylüyor, ve kendi dinimin şeriatına göre bunu tartışmam bile, ibnesiniz" desem, sen bu fikre saygı duymasan bile, benim bu fikri savunuşuma hak verebilir ve saygı duyabilir misin ?

e ona mokoko buna mokoko değil mi ?

yobazsın kardeşim. akli sorgulamayı reddediyorsan, yobazsın. ha biri bana der ki, "ben inanıyorum, fakat bir yandan, bu inancı sorguluyorum, sırf meseleyi daha iyi anlamak için arapça öğrendim, ve kurandaki bütün ayetleri ezberlerdim, ve de üstüne üstlük, kurana dair yapılan tüm yorumları da okudum, hadislerle olan uyuşurluğuna uyuşmazlığına baktım, kuranın değiştirilip değiştirilemeyeceğine dair şüphelerim de var ve bu yüzden, dört halife dönemini de hatmettim, bak gene de sorguluyorum, ama bir yandan inanıyorum, ve bu inancı haklı çıkaracak izler arıyorum" o zaman saygı duyarım, o kişi yobaz falan değildir, çünkü sorguluyordur.
  7. her ortamda ve de her koşulda; dünyanın her yerinde ve de ülkemizde, sayıca / güç bazında / destek noktasında üstün oldukları halde, yöneltilen önerilere cevap bulamayıp, hunharca saldırıp söven, edilgen olup etrafına aldığı güç sayesinde bile etkin olamayan gerikafalı, etrafındakileri değil kendisini bile ikna edemeyip yozca etrafa salyalar saçan karaktersiz sürünün kulu olan kişidir.

milyar kişi de olsanız doğruları değiştiremezsiniz, bilimi alt edemezsiniz.