merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

ylsy

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. meb tarafından resmi-burslu statüde lisansüstü öğrenim görmek üzere yurtdışına gönderilecek adayların, seçimi ile ilgili başvuru ve tercihlerinin değerlendirilerek kontenjanlara yerleştirme esaslarını kapsamaktadır.

meb tüm masraflarınızı karşılar.fakat verilen burs karşılıklı olup bursu alan aday, yurtdışında öğrenim göreceği sürenin iki katı kadar zorunlu hizmetle yükümlüdür.

dün aldığım habere göre bende bu bursu kazandım. koşullar ağır gibi görünmekte. ancak işsizliğin kol gezdiği bu ülkede bize başka şans bırakmayanlar utansın.
  2. tam adı yurtdışı lisansüstü seçme ve yerleştirme oluyor, şimdi bunun üstüne ylsy'nin sınavı gibi bir şey olacağı beklenir ama sınavı yoktur, eskiden les, şimdi ales notu ile başvurursunuz. size üniversite tercih rehberi gibi bir şey verirler, internetten indirip alanınıza göre üniversite bakarsınız, sonra 10 tane tercih yaparsınız, sonra puan önceliğine göre bir üniversiteye yerleştirilirsiniz. iste o üniversite, eğitimden dönünce zorunlu hizmetinizi yapacağını üniversitedir. şartlarının bu kadar kolay olması beraberinde deli gibi dezavantajı olacağı fikri doğurmuştur bence ama fırsat fırsattır... okulunu dereceyle bitirmemiş ya da ingilizce bilmeyen ama yurtdışına gitmek isteyenler için çok cazip. ha 4 ortalama yapmışsın, 100 toefl almışsın, bu burs pek mantıklı değildir.
    bindik bi alamete gidiyoz kıyamete kısacası...
    bu arada ylsy aslında milli eğitim bakanlığı yurtdışı lisansüstü eğitim bursunu refere eder, ylsy burs değildir, bursun kazanılma sürecidir.
  3. bu sene için başvuruların 24 eylülde başlayacağı, yurtdışı lisansüstü seçme ve yerleştirme sistemi.
  4. 2009 ylsy de tpao bursunu kazandım. bu çok ama çok güzel birşey ve hayatımın firsatıydı..taakiiii ailem biz seni yaban ellere gönderemeyiz, üstelik birde 60.000 dolara kefil olamayız.dünyam yıkıldı,hayatım karardı..şimdi hala bu dünya yıkık ve hayatım karanlık. ailem dediğim insanlar benim geleceğimi kararttı. yetmezmiş gibi sevgilim beni aldattı. eğer ailem izin verselerdi gitmeme ne sevgilim beni aldatacaktı ne de şimdi bu yıkık dünyada tutunmaya dal arayacaktım. geldimi üstüste geliyo..bu bursu çıkaranın.çıkarıpta bi dünta paraya kefil olunmasını isteyenin...
    bugün hayatımın karanlık gitmedinde etkisi olan herkesin allah belasını versin.
  5. bir sürü eksikleri ve riskleri bulunan program.evrak sabır işleri doğduğuna pişman ettir adamı.dil kursu sonrasında zor sınavlar olan toefl v.blerinden yeterli puanı almanız gerekir.kıyamet paraya kefil bulmanız istenir.
  6. gezi parkı olayları karşısındaki tutumunuz nedir?

ergenekon hakkında ne düşünüyorsunuz?"

cezaevinde yatan gazeteci ve yazarlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

apo siyaset yapmalı mı?

gibi sorular sorulup bazı soruları sormayı unuttukları sınav olmuş neyse artık bi daha ki sefere sorarlar ben yazayımda soruları unutmasınlar.

dış mihrakların oyununun zamanlaması karşısındaki tutumunuz nedir?

paralel devlet eskiden iyiydi ama artık bozdu değil mi?

faiz lobisi artık faizi bırakmalı mı?

ayakkabı kutusundan çıkan bağış parasına el konulması hakkında ne düşünüyorsunuz?

http://www.cnnturk.com/...