• videolar

  1. çocuk oyunu.

    ebe seçilir, oyuncular bulundukları ortamda yerden yüksek herhangi bir nesnenin üzerine çıkarlar. ebe yerde dolanarak yere inenleri ebelemeye çalışır. bunlar da harala gürele oradan oraya atlayarak ebeye yakalanmadan yer değiştirmeye çalışırlar. tüm çocuk oyunları gibi gürültücü bir oyundur.
  2. amatör müzik grubu.maskara ve oyuncak bulut şarkıları favorilerimdir.keşke profesyonel görünüp, parayı bastıranlar, bu kadar yüce yapabilseler müziklerini.tek eksiklerini ufacık bir yapışkan kağıt parçası. (bkz: bandrol)
  3. bir oyunda bulunması gereken tüm özellikleri içinde barındıran oyundur. risk vardır, şamata vardır, kolaydır, sıkmaz, türlü türlü şebeklikler yapmaya müsaittir. ayrıca her yerde kolayca oynanabilir. oyun için çok fazla gerece gerek yoktur. hatta hiç bir şeye gerek yoktur. yerden yüksek herhangi bişeylerin olduğu her ortamda oynanabilir. oyun doğası gereği multiplayer bir oyundur, onu asıl çekici yapan da bu sanırım.
  4. tam bir kaos ortamı oyunudur. ana kural, ebenin, yerden yüksektekileri ebeleyememesidir. ancak neresi yerden yüksektir, yer neresidir, yerden alçaktakilerin durumu nedir gibi sorular hep cevapsız kalmış, herkes yıllarca tutturabildiğince ebelemiştir.
  5. çocukluğun en hiyerarşik oyunu...adam peşinden gelip seni ebelemek isterken sen hop çıkıyorsun yüksek bir yere adamın sana yapacak bir şeyi kalmıyor...çocuklar bu oyunu oynarken geleceklerini daha ii anlarlar,yüksekte olanların dokunulmazlıkları vardır,sen aşağıda kaldığın zamanlarda onların peşinden koşmak ve onlara bir şekilde değmekle uğraşırsın...çok da eğlenceli bir oyun değildir ama gerçekçidir...