1. babası yada ailenin en büyük erkeği tarafından yapılması gerekmez, o ailedeki her hangi bir erkek tarafından yapılabilir ve çocuğun büyüdüğünde ezanı okuyan kişiye benzeyeceği yönünde bir inanış da vardır. bunu yapanın ne olduğuna karar vermek kimsenin tekelinde değildir ayrıca, başkalarının inaçlarına ve geleneklerine saygı göstermeyen insanların şeriat isteriz diye ortalıkta gezinen yobazlardan hiç bir farkı yoktur. beğenmiyorsan okumazsın, okutmazsın kendi çocuğunun kulağına ezan ama bunu yapan milyonlarca insanı küçümsemek yine tekrar ediyorum kimsenin hakkı değildir..
  2. "dinimiz, anne ve babaya, yeni doğan çocuğun kulaklarına ezan ve kamet okumalarını bir görev olarak emretmiştir. ezanın muhtevasında tevhit vardır. böylece yeni doğmuş çocuğa bu tevhit tohumu ekilmiş olur. bunu bizzat efendimiz (s.a.v.) yaparak ümmetine örnek olmuştur. sünen-i tirmizî’de nakledildiğine göre, hz. hasan dünyaya gelince, peygamberimiz (s.a.v.) onun sağ kulağına ezan okumuştur. hz. hüseyin (r.a.)’ın rivayetine göre efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuşlardır: “kimin bir çocuğu olur da, sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okursa, o çocuğa ümmü sıbyân hastalığı zarar vermez (cin zarar vermez) (feyzü’l-kadîr, c. 6, s. 237)"

alıntı: http://www.rehberdergisi.com/...
  3. adettendir, çocuğu topuklarından tutup suya sokmakla eş değerlendirilebilir

edit: anlayamadığım nokta bu girdimin deliler gibi oylanmasıdır.

madem o kadar oyladınız birşeyler yazıyım da değsin

ben doğunca bizim ailede en çok sevilen dedelerden birini çağırtırıp kulağıma ezan fısıldatmışlar hala söylerler senin kulağına ezanı şu amca okuduydu diye

benim için ne mi ifade ediyor bak o kadar sevdiğim değer verdiğim ailem nasıl önemsemiş bu olayı o yüzden ben de önemsiyorum ve saygı duyuyorum

insanların inançlarıyla dalga geçenler, saygı duymayanlar yobaz halkımızdır, müslüman yobaz ne kadar tehlikeli ise ateist yobaz da bir o kadar tehlikelidir

ben inanmıyorum, sen şuna inanıyorsun, o buna inanıyor , diğerleri ne karışıyor ya bu işe

sana saçma gelen bazı şeyler uğruna insanlar hayatlarını ortaya koyabilirler

onların günahı ise senin vazgeçilmezin olabilir,