1. özellikle kırsal kesimlerde görülmesine rağmen, şehirlerde yaşayan dede adayları tarafından da arzu edilen ve evlatlarına çeşitli msjlar yoluyla ima edilen; bunun sonucunda da dedenin kırılmaması için gerçekleştirilen eylem.
 2. bir dedenin ismi konulunca diğer dede alınabileceği, hatta sinirli biri ise ortalığı ayağa kaldırabileceği için yapılmaması gereken eylem.
 3. dedeler tarafından sevilen ve yapılması içten içe istenilen eylem. hatta bazı dedelerin çocuğun künyesine kendi ismini yazdırıp önceden hazırlayarak emrivaki yaptıkları da görülmüştür...
 4. bazı ailelerde dedenin adı (öncelik olarak erkek tarafındaki dede olmak üzere) göbek adı olarak kullanılmaktadır, yalnız galyana gelip nüfus cüzdanına kaydettirilirse çocuk için ileride büyük sorunlar çıkması, alay konusu olasıdır.
  misal: "mevlûd hakan özsoy" adındaki biri tabiî ki hakan adını tercih edecektir fakat okula başlayınca dalga olsun diye kendisi göbek adıyla çağrılacağı için huysuzlanacaktır.

  bu âdeti uygulayan öyle aileler vardı ki soyaağacı ahmet, mehmet; ahmet, mehmet diye gider, iki erkek çocuğu olanların araya başka isimler sıkıştırdığı olmaktadır.

  (bkz: yeni doğan çocuğa babasının adını vermek)

  not: isimler tamamen hayal ürünüdür.
 5. "hüsamettin can" türevi isimlerin çıkış nedenidir. halbuki adı sadece hüsamettin olsun, çocuk delikanlı gibi dolaşsın ortalıkta.

  not: hüsamettin ismine sahip herkesi tenzih ederim. isim sadece örnek amaçlı kullanılmıştır.
 6. dedelerin gururunu okşayan davranıştır ve yenidoğana verilmesi son derece doğaldır zira çocuğa ileriki yaşlarda dedesinin adının verilmesi istenirse mahkemeydi falan bayağı uğraştırıyor.
 7. "adımı koymazsanız mirastan mahrum ederim" sözü dedemin ilk erkek torun olan kuzenim için usulca dayıma gönderdiği tehdittir...