• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  • +1 görseller

• yeni başlayanlar için votka
  1. dikkatli içilmesinde fayda vardır. hele ki ilk içişinizse bokunu çıkarmadan, alıştıra alıştıra, rezil etmeden için ki manası olsun.

öncelikle kesinlikle sek içmemeniz önerilir. kafayı bulacam diye ardarda sek votka bardakları fondip yapılmamalıdır. yoksa en son şeftali suyuyla içtiğiniz votkadan sonra arkadaşınızın kucağına yığılmanız ve gerisini hatırlamamanız kaçınılmaz olur.

yapmayın. sabaha kadar böğüre böğüre kusar, bilinçsiz bir şekilde o kusmukla oynar ve üstünde uyursunuz. yetmez sabah da kalkar safra kusarsınız.

yapmayın. saçmalarsınız. normal şartlarda alkol alanlar sevdiklerini düşünüp, üzülüp, ağlarken siz sabaha kadar "benim vizelerim var" diye ağlarsınız. hemcinslerinize "elimi tut, sen benim yanımda yat" diyerek yalvarırsınız. "camı filan kapatın olur mu biz şimdi camdan atlarız" dersiniz.

yapmayın. sek votka içmeyin. zaten kolonya gibi insanın ağzından burnundan çıkıyor, o gece de içip kusup bünyeyi mahvedenin ve arkadaşlarının burnundan geliyor. akıllı için. ağzınızla için.
  2. - paraya kıyın. öle altınbaşak falan almayın. votka beyninizde kolonya ile özdeşleşir. böykkk. neyse..
    - bir bardağın 3/4ünü votka ile doldurup gerisine zavazingo suyu koymayın. kıroluk yapmayın.
    - altın kurallar silsilesine uyun:
    1) aç içmeyin.
    2) kimsenin gazına gelip, dikmeyin. yavaş olun

ha bi de
    - kesin kusacaksınız zaten, gece bi tasla uyuyun.
  3. ağzınızla içtiğinizde hiç bir yan etkisi olmayan votkanın en büyük sırrı, alkol yüzdesi yüksek olan diğer tüm içkiler gibi yavaş içmektir. rakı bardağı hacmindeki bir bardağın en az yarım saatte tüketilmesi ve iki bardak arasında 10 dakikalık bir mola verilmesi oldukça faydalı olacaktır. böylece derinden gelen ve sağlam bir sarhoşluk yakalanır, keyfi uzun sürer.

kanımca en ideal marka, gayet ulaşılabilir bir fiyata sahip olan ve bu fiyat karşılığında gayet iyi bir kalite sunan istanblue'dur. tekel votkası olabilecek en dandik votkadır, tavsiye etmem. bazooka kalite olarak istanblue'nun az biraz altında olsa da ona kafa tutabilecek durumdadır. absolut ise votkaların şahıdır, istanblue'nun 2 katına satılır, alınabildiğinde dünyayı daha güzel bir yer yapar.

dış görünüşü aynı su gibi şeffaf ve berrak olsa da; kaldırıp ışığa tuttuğunuzda votkanın içinde yüzen minik minik partikülleri çıplak gözle görebilirsiniz. korkmayın bozuk falan değildir; sadece onca damıtmaya rağmen içinde kalan ufak tefek katı maddelerdir onlar, votkanın doğasında vardır. bu partiküllü yapısından dolayı içimi serttir, yumuşatmak için posasız meyve suları kullanılmaktadır. en iyi nar, vişne ve elma suyuyla gider. bu meyve sularıyla birlikte gayet hoş bir tadı ve içimi vardır. şeftali suyu gibi kıvamlı sıvılarla karıştırıldığında ise iğrenç olur, bir türlü boğazdan geçmek bilmez.

karışım olarak da, yine tüm diğer yüksek alkollü içkiler gibi "üçte bir kuralı"na uymak gerekir. yani bardağın üçte biri votka, kalanı meyve suyu. rakıda var olan duble kültürü votkada pek yoktur, acemiliğini örtbas etmeye çabalayan yeniyetmeler dışında duble votka içene rastlanmaz.

son olarak kafasından bahsetmek gerekirse; insanda club ve pop müzik eşliğinde dans etme isteği uyandırır. bu nedenledir ki; cplub ortamlarında enerji içeceği ile karıştırılan favori içkidir.
  4. votka damak içkisi değil, gırtlak içkisidir. gırtlakta hissedilir, insanın içine işler. sek içilmelidir; yanında meyve suyu, limon suyu veya neyi tercih ediyorsanız ayrı içilmelidir. votkayı her zaman soğutulmuş olarak içmelisiniz, içine buz koymayın yazıktır. russian standard platinum edition en iyisidir. "yavaş içilmemesi gereken bir içkidir votka." demişti bir rus tanıdık. onun öğrettiği yöntemden sonra votkanın verdiği hazzı daha farklı yaşadım. elinize votka bardağını alın, nefesinizi verin, yavaşça nefes alırken votkayı tek dikişte bitirin. votkayla birlikte gidecek bir yiyecekten bir lokma atın ağzınıza. onlar esmer ekmeği tercih ediyorlar. aynı içim için 20 - 25 dakika bekleyin. bu süre vücudun yaşadığı alkol şokunu etkisiz hale getiriyor. her defasında bu süreyi tanırsanız vücudunuza, baş ağrısı yapmaz.
  5. kesinlikle sek içilmemeli vede böyle yanında dilimlenmiş meyveler de olsa güzel olur. redbul la içmeyi deneyin tadı çok nefis oluyor. meyve sularından ananas suyunu hiç tavsiye etmem gecenlerde denedim iğrenç oluyor. yavaş içmeyi de ihmal etmeyin. kafanız yavaş yavaş güzelleşecektir,birden abanırsanız fena çarpılabilirsiniz.
  6. o kadar baş dönmesi herkeste yapar, şöyle kanepeye uzanın.(bir yandan kemer çözülmektedir)
  7. -tekel votkası'ndan uzak durun. başka çare olmayan durumlarda az votka üzerine portakal suyunu doldurun bolca. ağırlık portakalda olsun yani. aksi takdirde kusuyorsunuz hep.

-aç karnına içmeyin bi de. safra kusmanın alemi yok.

-baktınız irtifa kaybediyorsunuz, yeterince kustuktan sonra rennie için/çiğneyin iki tane. ertesi sabaha cillop gibi uyanırsınız.

-son olarak, tekel votkası içtiğinizde illa ki kusacağınız için, içmeye başlamadan önce lezzetli bişeyler atıştırın veya direk ot yiyin. geviş getirmiş gibi olur hem. empati yaparsınız.
  8. şimdi, konu bu olduğundan, vodkaya yeni başladığım zamanki maceramı anlatayım.

bilen bilir, odtü de gıda diye bir yer var, herkes içmeye oraya gider. bizim yaptığımız gibi. aldık iki tane binvoa 70 lik, gittik, altta da araba var ya, planımız orda sabahlamak. "hava soğuksa vodka ısıtır baboli" "rusların içkisi olm bu soğuk hava işte" vs diye diye.
    neyse efendim, gittik, önce devrim stadına gittik her kesin payına düşen vodkayı hesapladık. (ellerimizde 250 ve 330 ml lik şişeler vardı daha önceden boşalttığımız) ve içmeye başladık.

şimdi, benim içme şeklimi ve sarhoş olma şeklimi, beden kütle indeks bilgilerimle sizinle paylaşıcam ki, bilimsele yakın bir çalışma yapmış olalım.
    şimdi, daha dün yaptırdığım ölçüme göre, 127 kiloyum, bunun 33 kilosu yağ ve boyum da 1.90.
    içme şeklimi anlatıyorum, önce bi tek (5 cl) shot yaptım. bu muymuş lan vodka filan dedim. arkadaşların gazıyla bi de duble shot yaptım (10cl) sonra 2 tane daha tek shot yaptım. bunlar yaklaşık on dakikada oldu.
    şimdi, ilk on dakikadaki shot vodka tüketimim 25 cl. yanımızda kokteyl yapmak için türlü türlü bok getirmiştik, aldım bi schweppesi ona geri kalan vodkamı doldurdum. (20 cl) ve yavaş yavaş onu içmeye başladım. bu arada, sıkıldık ve gıda ya doğru yol almaya başladık. yolda, hiç bir sarhoşluk belirtisi göstermeyen ben, nasıl iyi bir içici olduğuma dair artislik yapıyordum. gıdaya vardık, böyle bir 15-20 dakika boyunca hiç bir şey olmadı. bu arada schweppes imin de yarısını bitirmiştim. (bu da şimdiye kadarki tüketimimin 35 e çıktığını gösterir, ama bu daha uzun zaman aralığındaydı)

işte, ne olduysa, yanımızdaki popkekleri yememle oldu. bir popkek attım, ikinciyi attığımda sarhoş olmaya başladığımın farkına vardım. işte normal belirtiler ortaya çıkmıştı, gevezelik, parmağı burna götürürken takip etme ve saire. sonra iyice gittim, arabada demlenen kızların karşısına geçip dans ettim filan, çöpten içilmiş jack daniel's şişesi bulup dilimi içine koymalar filan. ve en kötüsü, bana kızan bir asistana (asistandı sanırım) evlenme teklif ettim. var mı lan böyle bişey. baya yere diz çöktüm ben aslına çok centimenim bence benimle evlenmelisiniz filan dedim. tey amına koyim.

işte, yeni başlayanlar için vodka şebek edici bir özelliğe sahiptir.