• videolar+3

• görseller

• yeni başlayanlar için klasik müzik
    • yeni başlayanlar için klasik müzik
  1. öncelikle hayal gücünüze güveniyor ve müziğin her notasında yaşayabildiğinizden emin olmalısınız.
    huzuru seviyor olmanız klasik müziği sevebileceğiniz anlamına gelebilir. ama aynı zamanda kulağınızı mıncıklayan seslere de tanık olabilirsiniz. sırf bunun yüzünden klasik müzikten soğumamalısınız, diğer müzik türlerindeki her eser hatasız mı? eğer araştırırsanız kendinize uygun eserleri geniş eser yelpazemizde bulabilirsiniz.

ha ben huzur muzur, hayal meyal işlerle uğraşmam, direkt girerim diyorsanız zaten müzik dinlemeyin siz.
    unutmadan; klasik müzik türü en çok değer verilerek ve uğraşılarak oluşturulan eserleri barındırır bünyesinde.
    bir bilimdir aslında, sanatın bilimle birleşimidir.
    sevgilim bana vermiyor, sinirlerim bozuk güm be güm be diyerek vurulan davul seslerinden duyamazsınız. (burada her rock - metal bateristi kötülemiyorum fakat, genelleme yapıverdim işte)

veya sizi sabaha kadar kucaklayan romeonuzdan bahsedilmez klasik müzikte. duygulara da yer verilir; fakat müzikle. müzik sanatının en kirlenmemiş hali diyebiliriz klasik müzik için.

ilk dinleyebilecekleriniz; antonio vivaldi , johann sebastian bach, wolfgang amadeus mozart , corelli... evet, en bilindikler. bunlardan en bilinen eserlerinden dinlerseniz ve eğer klasik müzik bünyenize uygunsa diğer bestecilerimizi de bulmak için uğraşacaksınızdır.
    kolay gele.

ukteci: biletli -imiş.
  2. eğer ki bahsettiğimiz şey dinlemeye yeni başlayanlar için klasik müzikse o zaman yaş çok önemli.
    yaşınız 15ten fazla ise, o zamana kadar dinlediğiniz müzik ile hala aranızın iyi olması gerekli; zira eğer bir kazanım değil de bir kaçış olarak klasik müzikle ilgilenirseniz istediğinizi bulamazsınız efendim.
    kişisel tavsiyem şudur ki; kitap okuyun, hayatı sorgulayın, avrupa neymiş onu araştırın, sonra sıra klasik müziğe gelir.

mozart çok deliymiş ama, orası doğru.
  3. solcu arkadaşlarımız için hayal kırıklığı yaratabilecek gerçeklik: klasik batı müziği, yükselen burjuva sınıfına hitap eder, etmiştir. ondan bu seçkincilik, bu kibir. "yeni müzik" diye adlandırılan şeyi anlamaya hiç çalışmayın. siz o seviyede değilsiniz. hehehehe
  4. illa ki bach'tan, mozart'tan başlanacak diye bir şey yok. "yeni yetme" isimlerden (mesela max richter, mesela stars of the lid) başlanarak daha eskilere doğru da gidilebilir. ben öyle yapmıştım, değişik bir deneyim oluyor.