1. lens takmaya özenmeyin..hele gözünüzün orjinal renginden farklı lense hiç özenmeyin.gözlük en güzelidir..bir kere kesinlikle daha sağlıklıdır,göz merceğinizin üzerinde yabancı bir madde düşünecesi bile kötüyken lensi istemeyi hiç anlamamışımdır.gözlük insanı kötü göstermez,size uygun bir model mutlaka vardır.kullanımı rahattır,hiç de öyle insanı ölümüne rahatsız etmez,dediğim gibi uygun modeli bulmanız lazım.yok ben yüzümde yabancı hiçbir şey istemiyorum diyorsanız,çerçevesiz modellerden alın,neredeyse hiç görünmezler.

bir süre sonra gözünüde olduğunu bile unutacaksınız.çok takmayın kafanıza gözlüğü,lens olsaydı görürdüm ben sizi.lensle uyumak denen bir bela vardır ki,gözünüzü söküp çıkartasınız gelir acıdan.losyonu,temizleme derdi falan da yoktur fazla.gözlüğünüzle duşa girebilirsiniz,aynı anda gözlüğü de yıkamış olursunuz ama pek akıl karı değildir.

en önemlisi,kimse gözlük taktığı için birşey olmaz.ne entel olur ne de inek..gözlük kızları/erkekleri iten bir aksesuar da değildir.zaten sizi gözlüğünüz yüzünden istemeyecek olan kız/erkek her neyse basın kıçına tekmeyi gitsin,bir boka yaramaz demektir.

şahsen 15 yıla yakın zamandır gözlük kullanıyorum..başlarda ben de sevmezdim ama sonradan alıştım..şimdi ameliyat falan da olmak istemiyorum,lens takmak da..kendimi gözlüksüz düşünmek bile garip geliyor.
  2. iyi temizleyin her gün temizleyin yoksa mikroskopta miroorganizma görcem derken gözlük kiri görüyorsunuz.
    uzun eşeğe gözlükle girmeyin hasarı büyük oluyo.
    çok yorgun halde yatağa gözlükle girip kitap okumaya film seyretmeye kalkmayın. sızıp gözlüğü kırabiliyorsunuz ki kırıkların bir yerelrinize kaç ihtimali yüksek.
    birine kafa atacaksanız önce gözlüğü çıkarıp kafa atacağınız adama kardeş şunu bi tutsana diye verin. dumur anında kafa daha etkili oluyor.
    denize giderken her türlü sıçıyorsunuz aklınızda bulunsun.
  3. gözlüğünüzün ilk günden çat diye kırılmasını ya da meçhule karışmasını istemiyorsanız, gözlüğünüzü oraya buraya atmayın. efendi gibi kabına koyun. kabını da ya çantanıza atın ya da ne biliyim baş ucunuzda saklayın.
    ne yazık ki hala gözlükler için bir alarm sistemi geliştirilmedi. ama benim bu konuda çalışmalarım var. beni takip edin!
  4. ilk taktığınızda, yürüdüğünüz zemin dalgalı deniz gibi görünebilir, baş ağrısı ve mide bulantısı yapabilir. merak etmeyin, geçecek.
  5. gözlüğünüzü çıkardığınızda bu kaç diye soranlara hiç bakmadan 2 deyin, şunca yıllık gözlük kullanıcısıyım 2'den başka sayı gösterene denk gelmedim.
  6. tutarken camını ellemeyin, parmaklamayın çünkü leke yapıyor.
    "aa bi bakıyım len kaç numara nasıl görcem" diye merak edenler camı elleyip bok ediyolar.
  7. elini yüzünü yıkayana, bulaşık yıkayana kısacası elleri ıslak olan kişilere dikkat edin. çabuk bir el hareketi ile elinde kalan suyu gözlüğünüze sıçratmak isteyecek ve bunun çok komik bir şey olduğunu düşünecek biri çıkar mutlaka aralarından. reflekslerinizi güçlendirin. keza komik ya da eğlenceli değil aksine fazlası ile sinir bozucu.
  8. kemik gözlükler için: esnetmemeye çalışın; camları yerinden çıkabilir, dahası gövde kırılabilir.
    yarım çerçeve, tam metal çerçeve gözlükler için: eklem yerlerindeki vidaların gevşememesine dikkat edin. bir bıçak, saatçi tornavidası, olmadı uzamış bir tırnak ile sıkı olmasını sağlayın.
    silikon saplılar için: fazla ısı değişimine maruz bırakmayın. banyoya bu gözlükler ile girmemeye çalışın. silikon malzeme bu tarz değişimlerde esnekliğini kaybeder, çatlar, kırılır.

temizlemek için: güderi bir bez veya mümkünse şu fiberli miberli lcd temizleme bezlerinden kullanın. daha hafifler, daha ufaklar ve çok güzel siliyorlar. illa bir tek kullanımlık mendil ile silecekseniz peçete-tuvalet kağıdı-havlu kağıttan uzak durun, 9 katlı cep mendillerini tercih edin. ince mendiller silemez, yağı dağıtırlar ve camı çizebilirler.

son olarak mümkünse lens kullanın. bu çerçeve dışında kalan ölü alanı ortadan kaldıracak, 100 liralık güneş gözlüğüne 600 lira vermemenizi sağlayacak ve daha doğal bir görüş temin edecektir. hijyenden çekinen gözlük kullanıcıları 30 gün aralıksız gözde kalabilen focus night&day lensleri deneyebilirler.

15 yıllık gözlük kullanıcısı tarzan sundu.
  9. + yatarken çıkarmayı unutmayın, ertesi gün gözlüğü yüzünüzün ortasında yamulmuş bir vaziyette bulabilirsiniz.

+ anlık çıkarmalarda gözlüğünüzü nereye koyduğunuza dikkat edin, sonra gözlüğü fellik fellik arar durursunuz.

+ kulağın arkasında kalan sap kısımlarını koyu renk, mümkünse siyah tercih edin. saydam olursa içine biriken kiri hemen gösteriyor.

+ organik lens tercih edin. camlar çok ağır ve bu nedenle de gözlük burnunuzun üstünde iz bırakabilir.

+ yarım çerçeyi tercih edin. tam'a gerek yok. çerçevesizlerde çok kolay kırılıyor.