merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

yeni başlayanlar için bankamatikten para çekmek

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #yeme içme
  1. hayattaki en zor eylemlerden biridir efendim bankamatikten para çekmek. öyle kolay gözüktüğüne bakmayın siz. insanın tüm hayat tecrübesini, okulda öğrendiği bir sürü bilgiyi, kimi zaman uzak doğu dövüş sanatları, keskin nişancılık, vücut dili gibi türlü özelliklerini kullanmasını gerektirir. bankamatik kuyruğuna bir kez girince zordur bu sınavdan başarıyla ayrılmak. bazen zaman sınırı vardır bazen de sabır sınırı.
    şimdi yeni başlayanlar için anlatalım neler yapılacağını bankamatiğe gelene kadar. ilk önce kuyrukları kontrol edin şüpheci bakışlarla. insanları tanımak çok önemlidir bu olayda. kimin işini ne kadar uzun tutacağını, hangi amcanın veya teyzenin saatlerce orada kalabilme potansiyeli olduğunu çözmeniz gerekli. yoksa paket paket sigara bitirirsiniz o kuyrukta. hesabınızı yapıp gireceğiniz kuyruğu seçtikten sonra bankamatiği kontrol edin doğru çalışıyor mu diye. dibine girmenize gerek yok uzaktan şöyle bir kesin bankamatiği. uğraşan adam rahat mı, parasını alabiliyor mu yoksa sinirden veya korkudan titriyor mu uzun süredir uğraştığı için. eğer uğraşan adam parasını cüzdanına koymaya çalışıyorsa yada rahat rahat basıyorsa tuşlara bankamatik sağlam demektir. iyice belleyin yerinizi kuyrukta. ama eğer bir yamukluk varsa olayda vakit kaybetmeden ikinci en iyi sıraya geçin derim ben. belli olmuyor bu işler. bankamatik sizin zorlu kontrolünüzü atlatabildiyse hemen önünüzdeki arkanızdaki insanlara bir göz atın. yerlerini belleyin kim önde kim arkada diye. biri öne geçerse veya geçmeye çalışırsa kimin önde bulunduğunu hatırlarsınız böylece. insanları da bir süzün öyle cüzdanınızı falan ortada sallamayın. hırlısı var hırsızı var. kaptırırsınız paraları yanarsınız sonra. biri önünüze geçmeye çalışırsa birkaç seçenek gelir önünüze. bunlar kişiden kişiye değişir. bu seçenekler kişinin eğitim durumuna, yetiştirilme tarzına, aldığı özel eğitime, sinir stres durumuna, hayvanlığına ve benzeri durumlara göre hesaplanır. sizin yapmanız gereken aklınıza gelen seçeneklerden birini seçip rakip kişinin önünüze geçmesini engellemektir. iki şekilde önleyebilirsiniz bunu. biri fiziksel temas olmadan biri ise fiziksel temasla. fiziksel temas olmadan engelleme yolu da kendi içinde ikiye ayrılır. biri bakışla engellemektir. bu ustalık ister ciddi şekilde. öyle bir bakmalısınız ki adama “mına koim şimdi öne geçersem siker bu beni” gibi bir düşünce geçmeli adamın aklından. bunu başaramazsanız geçer gider adam kaybedersiniz bu periyodu. diğer fiziksel temas olmadan engelleme yolu ise ses ile olur. sesle engellemenin bir sürü yolu vardır. kibarca seslenip sıraya geçmesi söylenebilir rakibe yada “sıraya geç lan amuğa koduğum” gibi bomba etkisine sahip bir cümle de kullanabilir rakibi engellemek için. fiziksel temasla engellemek zordur, kimi zaman hedefin dışına çıkılabilir bu yüzden dikkatli olun derim ben. öne geçmeye çalışanı dürtebilirsiniz sonra sesle uyarabilirsiniz yada kolundan da çekebilirsiniz yerine göre. eğer rakip tanıdık biri ise enseye şaplak falanda uygulanabilir ama dediğim gibi şiddet arttıkça bu durumlarda hedefin dışına çıkmak önemlidir. karate judo falan bilen arkadaşlar rakibi karşı kaldırıma falan fırlatabilir eğer ters cevap alırlarsa. bayanlara fiziksel temas olmayan yöntemler işe yaramazsa çantalarını kullanmalarını öneririm. direk kafaya çalışın çantayla kızlar, acımayın sakın. ne kadar vurursanız kaçması o kadar olasıdır o kalabalıkta. hatta kapkaççı bu falan diye de bağırabilirsiniz önünüzdeki birkaç kişi sıradan ayrılıp o adamı kovalamaya başlayabilir. her şeyi yararınıza kullanabilmelisiniz o durumda. sıra beklerken insanlara tükürmenizi veya çöp falan atmanızı tavsiye etmem. sıradan ayrılmıyorlar öyle durumlarda. sıra size geldiğinde bankamatiğe güneş vuruyorsa okunmaz yazılar iyice kapanın gölge yapın. lisede fizik okuduysanız başarıyla halledersiniz bunu.(optik, yansıma vs.) gece ise saat ve tenhaysa ortalık pek fazla kapanmayın derim. dikkat çekersiniz ve “ büyük para çekiyo bu kesin, kıstıralım köşe başında” durumları oluşabilir.kartı yerleştirdikten sonra yapacaklarınızı ise gidin bankadan öğrenin bana sormayın.
    eğer hayatın anlamını çözmek, insanları tanımak konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız bol bol para çekin boş zamanlarınızda. insan sarrafı olursunuz kısa zamanda.
  2. dokunmatik değildir ekran.burnu büyüklük etmeyin ekranın altına bakın.klavye var orda,şifrenizi vs. ordan gireceksiniz.yoksa 65 yaş üstü insanların olduğu bir kuyrukta gözünüz sabahtan akşama kadar dokunmatik ekranlarla uğraşmaktan klavyeyi unutmuş bir tip olarak yadırganırsınız.amcaların,teyzelerin hayretle yavrum tuşlara bas tepkisiyle karşılaşır,yardımlarını alırsınız.her ne kadar küçük düşürücü bir durummuş gibi gözükse de yaptığınız,bunu söyleyen teyzeye sarılasınız gelir.
  3. öğrenince haber verin de havale yapmayı, ekstre ve fatura yatırmayı da anlatalım dediklerimdir.
    not: dalga geçmiyorum, çok ciddiyim lan, önemli bunlar.
  4. şifreni girerken çevrendekilerin baksa bile anlamayacağı şekilde aptal el hareketleri kullanarak şifreyi girmenin ardından hafifçe sağa sola sallanarak arkadakilerin görüş açısını bozmaya çalışırsın.
    kah serçe parmak kah baş parmak kullanılırki neye bastığımız tam anlaşılmasın.
    para çekileceği sırada el sürekli paranın çıkacağı delikte olurki para çıkar çıkmaz alalım, çevredekiler çok mu az mı aldığımızı anlamasın.
    ön tarafta paralar arka tarafta göt tam sikilmelik pozisyonda olmanın acısı bankamatikten uzaklaşırken azaltılmaya çalışılır.
    fakat uzaklaşırken bile kartı aldıktan sonra arkada kalan bankamatiğin gerçekten hesabı kapatıp kapatmadığı göz ucuyla izlenir.
    sonraki adam kartı yerleştirmeye çalışıyorsa sizinle ilgili birşey kalmamış demektir.
    derin bir oh çekebilirsiniz.
    hızla uzaklaşırsınız.
    (bkz: afiyet olsun)
  5. sakın ola paranın ihtişamına kapılıp kartı içeride unutmayın.minimum 15 gün kartsız kalırsınız.

(kendimden biliyorum)
  6. yeni başladığım tartışılır ama bi keresinde kartı alıp parayı unutmuşluğum var. o derece dalmışım. hikayenin sonu mutlu yalnız. caddeden karşıya geçtiğim an jeton düştü ve dönüp, gevur filmlerindeki gibi arabaların önüne atlayarak dıt dıt öten paramı kerpeten misali söktüm aldım.