merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

yeşilay kolu

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. eğitsel kollar ciddiye alınmaz zaten pek de lise ortamında ciddiye alınması ilginç olabilirdi:
    -arkadaşlar lütfen sigara alkol almayalım içki tüm kötülüklerin anası, sigara öldürür bıd bıdı
    -ygybsgçk!
    -ama arkadaşlar
    -çot!

ya da:

-ulan tuvaleti yine leş gibi etmişiniz be!
    -sana ne be?
    -ben yeşilay koluyum tamam mı?
    -kolunu iskym!
    -lan! kerim! latif! gelin hadi!
    -amman abiii...
    -ver lan şunu... oooh malbuşmuş hem de!... senin şimdi zulada da vardır... hah latif bu da sana.
    -eyvallah!
    -bi dahakini de sana veririz kerim... ulan içmeyin diyom şunu . zıkkım için.
    -ehüe hoa!
  2. aklıma direk lise anılarımı getiren koldur. evet, bildiğin koldur.

her cuma son derste, okulun en üst katında tam tekmil yerimizi alırdık. istisnasız herkes gelirdi. okulu asan varsa üşenmez kol toplantısına katılırdı. olayın sırrı, yeşilay kolunun açılımından bihaber olan müdürün, yeşilay kolunu hocaların en alkoliği tarihçiye vermesiydi şüphesiz. kolun namı tüm öğrencilere yayılınca kızlar pek itibar etmedi, full saplardan oluşurdu sınıf.

her hafta tartışma mevzusu değişirdi zira bir hafta biranın yanında en iyi meze nedir bir diğer hafta en kaliteli sigara markası konusunda düşünce çatışmaları yaşanırdı. ''içiyorsak madem zevk alalım.'' düsturu hakimdi hepimizde.

mevzu yeşilay kolu olunca akan sular durur.
  3. en ezik kollardan biri. hiç bir zaman gezi ve inceleme kolunun yerini tutamaz ya da bir kızılay kolu gibi düşene tendürdiyot yetiştirip sağlık dolabından sorumlu olamaz. kitaplık kolu gibi sınıf kitaplığını düzenleyip okunan kitapların listesini tutamaz. bir işe yaramayan kol. hiç sevmedim oldum olası.
  4. kızılay kolunun kan kardeşidir.
    ana görevi öğretmenlerin verdiği yeşilay pullarını öğrencilere satmaktır.
    bununla beraber arkadaşlarını sigara, nargile, puro, jack, rakı, okey, briç, ex, kokain, kova gibi zararlı alışkanlıklardan korur.