• videolar

 • +7 görseller

  • yavuz sultan selim
  • yavuz sultan selim
  • yavuz sultan selim
  • yavuz sultan selim
  • yavuz sultan selim
  • yavuz sultan selim
 1. nam-ı diğer 1.selim
  osmanlı imparatorluğu'nun 10. padişahı, fatih sultan mehmet'in torunu,2. bayezit'in oğlu ve kanuni sultan süleyman'ın babası olan, tahta geçmek için babasını öldürecek kadar hırslı ama osmanlı imparatorluğuna büyük derecede katkıları olan ve doğunun büyük hazinelerini osmanlılara kazandırarak zenginliğine zenginlik katan ve halifeliği osmanlılara geçiren padişah
  bir de küpesi vardır bu padişahın erkek adamın da küpesi olabiliyormuş demek ki dedirtir insana
 2. bir rivayete göre babasının ''kılıcın keskin ömrün kısa olsun'' diyerek lanetlediği , 8 yıllık padişahlığında osmanlı yüzölçümünü 2 katına çıkaran osmanlı padişahı.
 3. küpe takan her türk gencinin geleneklerine düşkün babalarına karşı savunmalarında adı geçen padişah
 4. mısır seferinden dönerken, hocasının* atının ayağından sıçrayan çamur kaftanına bulaşınca, hocasının özür dilemek istemesine karşı "bir alimin atının ayağından sıçrayan çamur şereftir, ben öldüğümde bu kaftanı kabrimin üzerine örtün" diyerek olaya noktayı koymuştur.

  o kaftan bugün sandukasının üzerinde görülebilir.
 5. 1514 - çaldıran
  1516 - mercidabık
  1517 - ridaniye

  zaferlerini kazandıran osmanlı padişahı
 6. lakabı olan yavuz'un anlamı azgın köpektir. bu hakaret için değildir. kendisinin ne kadar asabi, kanı kaynayan, tuttuğunu koparan, çabuk parlayan biri olduğunu ifade eder.
 7. homosexsüel olduğu bilinmektedir...ayrıca tartışmalı olmakla biğrlikte küpe taktığıda söylenmektedir..
  tarihte çok toprak ele geçirmesinin yanı sıra şah ismail le yaptığı savaşla da bilinir..şah ismail'in kurduğu safevi devletini yıkmak için doğuya sefer hazırlıyan yavuz; alevilerin şah ismaile olan manevi bağlılığını bildiğinden anadoluda ki alevi köylerini kılıçtan geçirmiş, şehülislam aracılığı ile de iftira yağdırarak (bugüne kadar devam eden) mezhep kavgalarını başlatmıştır..kan dökmeye olan düşkünlüğü nedeniyle kendisine yavuz(=kan döken) lakabı verilmiştir...trabzon tarafında şehzade iken emrindeki vezirleri de kellesiz bırakmıştır.. başını vurdurttuğu vezirlerden birinin arkasından meşhur 41 oldu maşallah sözünü söylemiştir..o söz bugünlere 41 kere maaşallah şeklinde gelmiş anladığım kadarıyla..
 8. bir rivayete göre çok iyi satranç oynayan osmanlı padişahı. hatta başka bir hikaye onun çoban matını bulduğunu idda eder ki: yavuz sancaktayken gizlice şah ismailin otağına gider çoban kılığında. şah ismail de dönemin en iyi satranç oyuncusudur, hiç kimseye boyun eymez. ta ki selim onun karşısına çoban kılığında da çıkana kadar. ilk kez çoban matı burada uygular yavuz ve ayrılır şah ismailin otağından.