• isle of dreams
  • görseller

• yatay geçiş yapma hedefiyle üniversiteye başlamak
  1. genelde yatıp yatıp istemedikleri bir bölüme gitmek zorunda kalan gençlerin sınav sistemi mağduru adı altında hedefledikleri büyük ihtimal yalan olan idealdir.

kuzenimin bölümünde* yatay geçişi düşünmeyen yoktu. sonuçta 4 yılda bitiren de yoktu. ah be güzelim sen yatay geçiş yapacak olsan zaten geçmek istediğin yeri öss ile kazanırdın. tabi ki istisnalar da olur, olmaz değil.. lan yoksa geçiş yapar mıyım?
  2. üniversiteye başlayan her kararlı gencin hayali olaraktan her vize açıklanışından sonra hayaline biraz daha uzaklaştığını farketmen bu hayalin en acı tarafıdır ki eğer evde annen ya da senin geçişini bekleyen baban varsa olay en acıklı halini alır ve içinde çare aranan şey alkoldür.özetle olmayacak duaya amin dememek, öyle bi eşeklik yapılıosa da kendini sağlam kazığa bağlamak gerek
  3. puanına bağlı tercih yapan her öğrenci kişinin içinden geçmiş olduğu çark.imkansız değildir istisna da olsa rastlanmıştır böyle insanlara fakat çoğunlukla göt isteyen bir eylemdir geçiş yapmak.hatta bir sene boyu hayvan gibi çalışıp hayvan gibi not ortalaması yapan talihsiz bir arkadaşımız geçmek istediği bölümün hazırlık sınavından kalınca tüm çalışmaları elinde patlamıştır.
    hayır bir de insan demeden geçemiyor; e be güzel arkadaşım madem sende o kadar kıç kasma mukavemeti varsa bidaha işine yaramayacak o kol gibi derslere asılıcana otur bir sene daha össye asıl.ama ösymnin sağı solu belli değil.don değiştirir gibi sınav sitemi değişiyor.

valla arkadaş fakülte buldun oku yani.nasıl olsa bitirince hepimiz aç kalıyoruz uzun süre.

bir de uykusuzda bir kariktür vardı geçen hafta bu konuyla ilgili tüm hazırlık öğrencileri toplanmış yemin ettiriliyor;

-derslerime çok çalışıp başka bölümlere geçiş yapmayacağıma yemin ederim.

kazanmak ayrı dert, bitirmek ayrı, mezun olmak ise bambaşka.
  4. geçen haftaki uykusuzdergisinde umut sarıkaya'nın bir karikatüründe işlediği; hala bir çok gencin 'çok çalışır geçiş yaparım' gazıyla istemedikleri abidik gubidik bölümlere girmesi ile sonuçlanan olay. daha sonra girip çıkamadıkları bu bölümü zamanla sevmeye, önceleri hakkında ileri geri konuştukları bölümlerini sahiplenmeye başlarlar. lakin yatay geçiş yapmayı düşünen arkadaşların şevkini kırmamak gerekir, azmedip geçiş yapan insan da çoktur. söz konusu karikatür ise şöyledir...

(önünde okul ambleminin bulunduğu kürsüden konuşan rektörümsü):

+ evet arkadaşlar şimdi son bi kez daha yüksek sesle tekrar ediyoruz ve bir yıl boyunca susuyoruz... bir..ki ha bir, ki, üç, dört...

(kimi kareli gömlekli, kimi top sakallı, kıvırcık saçlı, taze üniversitelilerden oluşan öğrenci güruhu) (hep bir ağızdan):

- ilk sene çok çalışıp yüksek tutucaam, başka bir bölüme geçiş yapıcam !!..

(rektörümsü):

+ bakın şimdi söylediniz bitti...bir daha orda burda duyarsam yakarım eğitim hayatınızı... evet üniversitemizin hazırlık bölümü bitmiştir, şimdi sktrin gidin adam gibi okuyun kazandığınız bölümü.. son olarak topsakal ve çerçevesiz gözlük satışlarımız kantinde başlamıştır. olmayan arkadaşlar temin edebilir...
  5. "çok çok çok çok zor" olan ama imkansız olmayanbir eylemdir.

tırnak işaretine alıyorum, çünkü amacınız oldukça zor. ama imkansız değil.

yatay geçiş denilen şeyi sadece duydum, kulağıma hafif ve güzel bir esinti geldi ama nedir ne değildir bilmiyorum; diyenleri ilk önce şuraya alalım, es kaza aklında yanlış bir bilgi kalmasın:
    (bkz: @1892354)

şimdi bu düşüncedeki adam eğer samimiyse, şunlara katlanmak zorunda:

1) kesinlikle bir seneliğine köpekler gibi çalışacaksın. çünkü büyük bir ortalamaya ihtiyacın var. hiçbir dersi kaçırmayacaksın,tek bir satırı bile atlamayacaksın. sınavlara iki hafta önceden başlayacaksın, her bir metni ezberleyecek, her problemi çözmeye kalkışacaksın. yaparım mı diyorsun, seni seviye 2 ye alalım.

2) hiçbir şekilde sosyallik namına birşey yapmayacaksın. cümle acımasız, ama tam olarak durum bu. abi iki tek atalım/kızım mangoya bakalım diyecekler, olmaz diyeceksin(mangoya b.k hayır der bu kız milleti ama neyse yazdık işte.) x e gidiyoruz diyecekler, mazeret uyduracaksın. gel bizimle bir saat otur diyecekler, 10 dakikam bile yok diyeceksin. nassı ya,10 dakika da mı oturmayacaz diyorsan, iyi halt ediyorsun. sen oraya bi oturdun mu, nah 10 dakikada kalkarsın. o yarım saat olur bir saat olur olur da olur. * benzlerleri diğer olaylarda da oluyor,senin için vakit değerli. ileride acısını çıkaracaksın zaten. bu da mı tamam, seni seviye 3 e alalım.

3) üniversiteli oldum, hopluyorum, zıplıyorum, yiyişiyorum rehavetlerini gözünün içine sokacaklar, sen kaçacaksın. onlar yine sokacaklar, sen yine kaçacaksın. çünkü üniversiteye geldim, artık özgürüm vs dalgası herkesi en az bir kere ve bir süreliğine vurur.(yg. e hevesli olan arkadaşları kışın olmaz olmaz derken ben bahar ayında bahar şenliğinde halaybaşı gördüm.) o sürede kritik bir sınavı kaybettin mi tampon asla düzelmez. açıkçası tek bir sınavı değil dersi sallamam şimdi, ama bu işi yapacaksan buna katlanacaksın. geçelim seviye 4e.

4) ve final!! artık pestilin çıkmışsa, ve de başvuru koşullarını öğrendiysen başvurup bekleyeceksin. tabi bu bekleme bir yaz boyunca sürecek. bu periyotta için içini yiyecek. olumsuz sonuca karşı kaya gibi sağlam kalmayı düşüneceksin. çünkü hah tam oldu dersin bir açarsın kutuyu bomboş. yani kendini düşünsel olarak en kötü ihtimale ayarlayıp planını yapacaksın.

bu dört şeyi yapan adam artık beklesindir, sonuca odaklansındır.olacak diye birşey yok, ama olduğu zaman "oh be" dedirtir bu melet, öyle bir dedirtir ki, bir seneliğine kapattığınız hayatınız hışımla açılır.

şahsen ben her açıdan yatay geçişi öss den daha az riskli bulurum. çünkü öss gerçekten ikiyüzlü bir sınavdır. bir sene boyunca adam gibi çalışmazsınız, o gün tak diye enerjiniz yerinde olur, çok iyi puan çıkarırsınız. bir sene boyunca adam gibi çalışırsınız, bir bölümde tökezlersiniz işiniz biter. ama yatay geçiş,genellkile ortalama bazlı olduğundan, bir dersin vizesinde takılırsanız, ikincisinde düzeltirsiniz olur biter.

ve son olarak, bu kadar yazıyı okuduysan kendimi anlattığım da anlamışsındır. peki ben yatay geçişle nereye mi geçtim?*değil mi, yuh dedirtir adama işte, ama yapılıyormuş. şimdi dediklerimin tutarlılığını anladın sanırım *

demek ki hiçbirşey imkansız değil. e filmin sonunda ne mi oldu? yapamadıklarımı,içimde ukte kalan ne varsa diğer senelerde yaptım,yapıyorum. eski bölümümde efsane oldum, buraya geldiğim gibi yattım, yedim, gezdim dolaştım, milletle kaynaştım, halaybaşı oldum, eğer sakat zamanlara denk gelmediysem alemlere aktım.(ankara için bu artık abartı oldu, neyse) sözün özü, yapabilirsin genç! çok zordur ama imkansız değil. bir tane örneği bu yazıyı yazdı işte. neyse daha uzatmayayım. kapan zaten kapmıştır dediklerimi. *