merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• yatay geçiş
  1. 1

yatay geçiş

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. lisedeyken garibanları "sen bi git üniversteyede orta başka bölüme geçersin" diye kandırdıkları, saflarında inanıp üniversitede bırak geçişi, gözetim tehtidiyle burun buruna kaldıklarında; hayal olan olay.
  2. üniversiteyi yeni kazananlardan büyük bir kısmının ilk vizeye kadar aklından çıkmayan ama birkaç vizeden sonra silikleşmeye başlayıp dönem sonunda tamamen * silinen düşüncesi
  3. yönetmelikte 2.50 nin üstüne olanların yatay geçişi gerçekleştirebilecekleri söylense de;

istanbul teknik üniversitesi 3. yarıyıla yatay geçiş yapan
    öğrencilerin
    2002-2003 akademik dönemine ait minimum gpa değerleri

bölüm gpa
    biyoloji 3.07
    bilgisayar 3.71
    çevre 2.68
    elektronik 3.69
    elektrik 3.34
    endüstri 3.71
    endüstriyel ürünler tasarımı 3.36
    fizik 2.88
    gemi 3.09
    gıda 3.36
    inşaat 2.95
    işletme 3.61
    kımya mühendisliği 3.18
    makina 3.21
    matematik 3.57
    mimarlık 3.24
    şehir ve bölge planlama 2.88
    tekstil 3.15
    telekomünikasyon 3.58
    uçak 2.95
    uzay 2.76

bunlar dikkate alınmalıdır diye düşünüyorum.
  4. 2003-2004 akademik dönemine ait minimum gpa değerleri aşağıdaki gibi olan olay

inşaat mühendisliği: 3.00
    çevre mühendisliği : 2.53
    mimarlık bölümü :3.08
    şehir ve bölge planlama : 2.66
    endüstri ürünleri tasarımı:3.30
    iç mimarlık :3.03
    makina mühendisliği : 3.34
    tekstil mühendisliği :3.23
    elektrik mühendisliği : 3.26
    bilgisayar mühendisliği :3.80
    telekomünikasyon mühendisliği :3.57
    elektronik mühendisliği : 3.75
    kontrol mühendisliği :3.60
    petrol doğalgaz mühendisliği :3.52
    kimya mühendisliği : 3.28
    metalurji mühendisliği: 2.88
    gıda mühendisliği : 3.26
    endüstri mühendisliği: 3.67
    işletme mühendisliği : 3.58
    gemi inşaatı mühendisliği: 2.96
    kimya bölümü : 2.81
    matematik mühendisliği :3.52
    fizik mühendisliği : 2.89
    moleküler biyoloji ve genetik bölümü : 3.18
    uçak mühendisliği : 3.08
    uzay mühendisliği :2.57
  5. 3.40 ortalamayla yaz okuluna kalan bölümden insanları görünce yuh demenize neden olan olay...
  6. 2004-2005 öğretim yılı yatay geçişleri pek bir süprizli olmuş kanımca.
    tanıdığım pek çok "baba" notlu adam ancak daha aşağıdan yerlere girebilmiştir. şöyle söyleyeyim; geçen senenin elektronik notunu yapan adam telekom'a geçebilmiştir. hayırlı olsun...
  7. akşam tv başında çekilen uykudan sonra kalkmadan yatak odasına geçme işlemi. sonraki sabah hiçbirşey hatırlamazsınız o yüzden nasıl yapıldığını tarif etmesi pek zordur.
  8. fakülte içi yapılmışsa, sonraki yarıyılda 15 kredinin zar zor toplanmasına neden olan olaydır*.bu da haftanın en az 1 gününün boş, en az 2 gününün de yarısının boş olması demektir (bkz: yan gelip yatmak).
    mimarlık fakültesi içinde yapılması durumunda ise okul kafadan 1 yıl uzamıştır (bkz: proje).
  9. ben böyle şey görmedim. bir insan nasıl hem bu kadar karizmatik olup hem de 90 ortalama ile konya'dan ankara biyolojiye transfer olabilir? onda bu ineklik potansiyeli doğuştan mı vardır, yoksa karizmatik olabilmek için daha çok çalışması mı gerekmiştir? hâlâ şaşkınım...
  1. 1