merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

1. 1

yaran 1 nisan şakaları

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. bunlardan bir tanesini yaptık biz geçtiğimiz bir nisanda..mehmet isimli bir arkadaşın vesikalık fotoğrafını ele geçirdik.sonra da broşürler bastık,üzerine "kayıp aranıyor,akli dengesi yerinde olmamakla beraber tehlikelidir,ıssırabilir,bulanların insanlık namına aşağıdaki adrese getirmeleri rica olunur" yazdık..akabinde arkadaşın oturduğu apartman ve etrafındaki apartmanlara yapıştırdık.cidden yarıldık ama (e fikir benim kardeşim)..
  2. yakınımızda bir yerde çekilen bir reklam filminde yeterli kalabalık toplanamayınca biz üç cevheri fark eden yapımcılar bizi de reklamda figüran olarak oynatırlar. toplamda 15 dakika çekimler sürer ve reklamda bir saniye kadar görünürüz.

olaydan bir hafta sonra, günlerden bir nisandır. herkes birbirine hunharca şakalar yaparken, biz de rol arkadaşlarımızdan birine şaka yapmaya karar veririz.

rol arkadaşımızın tanımadığı bir bayan arkadaşa, reklam macerası anlatılır. daha sonra bayan rol arkadaşımızı yapım şirketinden bir yetkiliymiş gibi arar. aralarında şöyle bir diyalog geçer:

bayan: iyi günler, adnan bey'le mi görüşüyorum?
    rol arkadaşımız: benim, buyrun
    b.: adnan bey, ben asoşeytipres yapımcılıktan arıyorum (ismi de fena sallamıştı hatta). sizin bir reklam filmindeki amatör kayıtlarınız elimize geçti, performansınızı oldukça beğendik.
    r.a.: hehe, teşekkür ederim, aslında kısa birşeydi ama...
    b.: size bir teklifim olacak adnan bey. çok büyük değil fakat bu yönde bir kariyer başlangıcı olabilecek bir teklif
    r.a.: evet, dinliyorum
    b.: üç günlük bir çekimde rol almanızı isteyeceğiz sizden. çekim burgazada'da tam gün yapılacak ve sizin üç günlük çalışma ücretiniz 450 ytl olacak.
    r.a.: tabi, neden olmasın
    b.: o halde sizi ben yarın tekrar arayıp ayrıntıları belirteceğim. iyi günler
    r.a.: iyi günler

sonra planın asıl şaka olan kısmına geçilir. bayan tekrar arar:

b.: pardon, adnan bey, az önce sizin için önemli olabilecek bir hususu atlamışım.
    r.a.: nedir?
    b.: soyunmanızda herhangi bir sakınca olmaz herhalde, öyle değil mi?
    r.a.: yani, bilmem ki
    b.: bu avrupa'da dört gözle beklenen büyük bir proje. bu açıdan da değerlendirmeniz iyi olacaktır.
    r.a.: yani, bir yere kadar olabilir ama...
    b.: üstelik rol arkadaşlarınız da profesyonel olacak, aydemir akbaş ile beraber başrolü paylaşacaksınız

telefon kapanır ve sonraki aramaların da tümü cevapsız kalır.
  3. genelde başarısız şakalardır . çoğu yarmaz ama ortaokulda bir arkadaşım ,sıra arkadaşının altına boardmarker koyarak tam anlamıyla yaran bir şaka nasıl olur herkeslere gösterdiydi zamanında.
  4. kantini üçüncü katta olan bir erkek öğrenci yurdunda kalırken bir kantin dolusu maç izleyen ve yemek yiyen öğrencinin size arkası dönük oturduğu anda bir torpil ateşleyip kaçmak, birinci kata inip tekrar kantine çıkmak ve hiçbişey bilmiyormuş gibi davranmak, ayaklanan kantin ahalisini sakinleştirmek gibi şakalardır.
  5. 1) geçen hafta çekilen sayısal lotonun kazandıran 6 numarasını, içinde bulunduğumuz hafta oynamak. yani geçen haftanın kazanan numaralarını bir hafta sonra oynamak.

2) bileti babaya anneye vererek "ya bi gazeteye bakın ben sayısal oynamıştım, kazanan numaralar nelermiş" demek.

3) olayları izlemek.
  6. agah ve emrah okulun ikiz fırlama öğrencileridir, sevilay ise yeni atanmış genç öğretmen. ikizler önceki akşam annelerine güzel bir menemen yaptırırlar. sonra bu menemen saydam bir poşete koyulur. okula gelinir. dersten önce çeşitli atraksiyonlarla agah'ın biraz rengi attırılıp hasta imajı verilir. sonra agah en ön sıraya emrah ise en arkaya oturur. agah'ın elinde saydam boş bir poşet; sıranın altında, hocanın göremiyeceği yerde ise menemenli poşet vardır. hocanın derse girmesiyle şaka başlar;

sevilay hoca: noldu agah?
    agah: biraz hastayım hocam
    sevilay hoca: sevk alsaydın.
    agah: yok hocam, idare ederim böyle.

derken hoca dersi anlatmaya başlar, tahtaya döndüğü bir sırada;

agah; ögğğğğğgggh*eşliğinde menemenli poşeti alır eline. hocanın tekrar döndüğü sırada emrah koşarak gelir en arkadan, elinde bir ekmek parçasıyla;

+ben gardaşımın kusmuğuna kurban olurum. diyerek ekmeği banar poşete atar ağzına.

sonra hoca bayılır, sınıfta şakadan haberi olmayan kızlar çıldırır. eşeklikleri ikizlerimizin yanına kâr kalır.
  7. derse çıkmayan ev arkadaşına (o gün derse siksen gitmeyecek zira kız arkadaşı geliyor), ortak ders (hoca yoklamaya önem vermez, pdf lerinden çalış, quizlere, vizeye finale gir yeter) aldıkları bir arkadaşının telefonundan mesaj atılır;
    - xx oğlum yy hoca quiz yaptı sabah, ikinci öğretimlerle gir istersen...
    akabinde fakülte kantinine gidilir ve keyifli bekleyiş başlar...
    birkaç saat sonra gelen mesaj;
    - nerdesiniz lan amına koduklarım!!!
  8. babanın tek kelimeyle bağımlısı olduğu spider solitaire oyunu reshacker'la açılır. ardından kartların bulunduğu
    imaj dosyalarının yerleri değiştirilir.

1 nisan akşamı baba her zamanki gibi bilgisayarın başına oturur, oyununa başlar, fakat bir sorun vardır: oyun kontrol edilememektedir. mesela 7'linin altına koyulan 6'lı tekrar eski yerine gitmektedir. çünkü kartlar sadece görsel olarak değiştirilmiştir.

tabi baba anlamaz durumu, bir yandan da sinirleri bozulmaya devam eder. ardından oğlunu çağırır. gerçek açıklanır filan.

ya, tamam şimdi anlatınca komik olmadı ama o gün aile tarafından linç edilme tehlikesi geçirmiştim.
    (bkz: bu da böyle bir anımdır)
  1. 1