• atlas

bu başlık için bir lokasyon bilgisi verilmemiş
  • videolar+1

1. para çekme makinalarında* yaptığı demagojiyle müşterilerini etkilemeye çalıştığını düşündüğüm banka.şöyle ki:

atm’ye gidilir ve makbuz gerektirecek bir işlem yapılır.ardından,”makbuz ister misiniz?” şeklinde bir ekranla karşılaşılır.ekranın sol altında “hayır” eşliğinde bodur ağaçlar,sağ altında da “evet” eşliğinde kesilmiş birkaç ağaç.maksat,”bakın,biz çevreye önem veriyoruz” tadında bir mesaj vermeye çalışmak olsa gerek ki aklıma başka bir şey gelmiyor.beni rahatsız eden de işin bu kısmı.

sen değil misin ki 15 yıllık makbuz kağıdı stokunu yapmışsın(yıllık da yapıyor olabilirler,yaptığım mübalağa misâli değiştirmez).sonra da milletin karşısına geçip:

- bak,eğer o evet düğmesine basarsan ağaçlar kesilecek…

diyorsun.ağaçları zaten kestirmişsin,kağıtların üzerinede “yapı kredi bankası” yazdırmışsın.yani olan olmuş.sonra sen kalkıp benim almak istediğim o 1 tane makbuz için duygu sömürüsü yap.sanki ben o makbuzu almayınca artık hiç ağaç kesilmeyecek,küresel ısınma olmayacak.burada:

- herkes 1 tane makbuz almasa küresel ısınmayı zaten engelleriz…

gibi ütopik yaklaşımlara da sonuna kadar karşıyım.sen önce amerika’nın atmosfere her yıl saldığı sera gazlarının bütün dünyaya göre ortalamasını %25’in altına indir(kyoto protokolünün ne kadar yeterli olabileceği de muamma.),ondan sonra:

- türkiye nükleer enerji kullanmasın…

türünden sloganlar atmaya başla,bunu dövizlere yazıp meydanlara çık(gerçi bunu yaparken de nükleer enerjiye alternatif bir yol sunmaktan da uzaklar.her yere rüzgar santralleri ya da hidroelektrik barajlar kurularak bu işin de önüne geçilemez).

velhâsıl-ı kelâm,bu tür mesajı veren ne ilk kuruluştur,ne de son kuruluş olacaktır yapı kredi bankası.kanaatimce:

- a planet…a danger…bi’ şeyler yapmak lâzım…

mesajını vermeye çalışan garanti bankası reklamları gibi yapmacık bir olgudur bu yapılan.ufak bir detay olabilir,ama yapılanların söylediklerine uymadıklarına görünce çileden çıkıyorum muntazaman.
  2. yıllardır kullandığım banka olmasına rağmen, sözlerini tutmaması ve keyfi uygulamaları nedeniyle bir an önce terk edeceğim bankadır. belki de havale için bir başka banka kullanmalıyım. neden derseniz, vakti zamanında ailemiz bize havale ücreti ödemeden rahat rahat para yollasın diye bir üniversite hesabı açtırdık. yıllardır ailemin hesaplarından benim hesabıma havale ücreti alınmadan giden bu paralar, ne olduysa son 2 aydır, 1 ytl dahi gönderseniz 23 ytl havale ücreti ile gelmeye başladı. olayı banka çalışanına anlattık, yeni yasa çıktı dedi, nedense garanti bankası uygulamıyor ama yeni yasayı ilginç, masrafsız gönderiyoruz havalemizi. bir müşteri temsilcisi, koç bankası ile birleşmemiz de böyle sistem arızaları olabilir derken bir diğeri bahsettiğiniz sistem değişti gibisinden bir şeyler dedi. kısacası kimseden bir yanıt da alamadık. sonuç, yapı ve kredi tarafından dolandırılmış sayıldık, fark burada...
  3. ağustos ve eylül aylarında zibil gibi şube açan banka.yeni açılan şubelerin hepsine kullanılmış network cihazlarını göndererek kurulumu yapana kadar kabinetin içinden simsiyah olarak çıkmanızı sağlayan eşsiz kuruluş.
  4. soyguncu bankaların başını çeken bankadır. hizmette sınır yok tanımı soygunda limit yok olarak değiştirilmelidir. kredi kartlarına kullanım ücreti olarak yıllık 35 ytl almaları bir yana (burada kredi kartınızı kapatıp sorunu çözebiliyorsunuz en azından), vadesiz hesaplara her altı ay için 21 ytl gibi bir tutar almalarının yasal ve hakları olduğunu idda eden banka.. yıllık hesap işletim ücreti olarak 42 ytl ederki hiçte azımsanmayacak bir tutardır. ayrıca kapatması da mümkün olmamaktadır zira maaş kartıdır.

edit: aslında maaş kartı olduğu için kart ücreti almamaları gerekiyormuş tabii bana doğru dürüst cevap vermedikleri için bunu es geçtiler. olayı bir şikayet sitesine iletince işin aslı ortaya çıktı hata yaptıkları anlaşıldı. ama zaman intikam zamanıydı, beni çalıştığım şirkete şikayet ettiler bende patrondan bir güzel papara yedim. çünkü kredi kullanıyormuşuz o şubeden. şube şikayete maruz kalınca hemde haksız oldukları anlaşılınca hemde olay bir internet sitesinde yayınlanınca rahatsız olmuşlar. benden de öc aldılar.. işte böyle bir banka yapı kredi...
  5. bankamatiklerinde sık sık para sorunu yaşanan kurumdur.
    kimi bankamatiklerindeki en küçük miktar da 50 ytl'dir ki ayıptır kardeşim, öğrenciyiz herhalde; ne kadar az çekersek o kadar az harcarız gibi bir mantığımız var kendimizce.