merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
 1. 7

yanlış kişiye aşık olmak

 1. bu başlıkta
 2. bakın dur
 3. sırala
 4. #kültür sanat
 5. #günlük hayat
 6. #ilişkiler
 1. beni hasta eden bay yanlışve doğru ahmetdurumlarından bir diğeri daha.

  hayat bir çoktan seçmeli sınav olmadığı gibi insanlar da şık ya da seçenek değildir. sadece aşık olursunuz, bir bakıştır, gülüştür, bir sıcaklık, bir tat yakalamışsınızdır; başkalarında görmediğiniz ve başkalarının da onda görmediği, özeldir o yüzden. sizdir . çünkü aşık olurken aslında size en yakın olarak onu görmüşsünüzdür. yansımanızdır bir anlamda. o zaman sizde mi yanlışsınız?

  insan sadece insandır. hata da yapar, yapabilir. herkesin hata yapma hakkı vardır, eğer böyle görüyorsanız yaşadığınız aşkı. aslında sadece paylaşımlarınıza baksanız ve size neler kattığına. alıp götürdükleri dahi bir şeyler katar insana , aşk sözkonusu olunca. yaşama daha farklı bakarsınız , daha anlamlı olanlarla anlamsız olanlar yer değiştirir.

  aşk, yakar yıkar ve bu bile özel kılar bunu size yaşatan insanı. o zaman yanlış nerde ?
 2. nasıl anlaşılacaktır? bir sabah uyandığınızda yanınızda yatan kişiye bakıp kusura bakma bir yanlışlık olmuş mu diyeceksiniz? ya da aylar, hatta yıllarca arkasından koştuğunuz şahsın yüzünü çevirince "pardon ben sizi biriyle karıştırdım" mı diyeceksiniz? sizin "doğru kişi" niz sonunda birlikte aşkı tüketebileceğiniz kişi mi yoksa?
  yoksa kastedilen imkansız aşk ya da arkadaşımın aşkısın gibi dramatik bir durum mu? eğer öyleyse şunu söyleyeyim,
  doğru kişi olsa aşk olmazdı zaten.
 3. aşk ilahi bir şey olduğuna göre, yanlış kişiye aşık olmak diye bir şey yoktur. en fazla yanlış koşullar içinde aşık olunmuştur o kadar.
 4. doğru kişiye olduysanız zaten aşk, aşklığını kaybeder; sevgiye, alışkanlığa dönüşür. ama yanlış kişiye aşık olduysanız, aşk kendini bulur. siz o'nun yanlış olduğunu bildikçe, gördükçe içinizdeki aşk büyür de büyür, gerçeği göremeyecek kadar kör olursunuz.

  eğer yanlış kişiye aşık olmadıysanız, aşkın ne olduğunu hiçbir zaman anlayamazsınız.
 5. aşk gibi kaldırılması, taşınması zor yükü tek başına sırtlanmaktır.
 6. mavi gözlü birisine aşık olmak la ayni mantıkta ve aynı zamanda mantıksızlıktaki eylemdir. zira aşk tek kişiliktir. karşı tarafın nasil birisi olduğuyla ilgili olarak değişmez sizdeki duygular. aşık olduğunuz insandan daha güzel/yakışıklı + daha iyi + daha hoşgörülü + daha kibar/centilmenler olmasına rağmen niye onlar değil de illaki de o'dur?
 1. 7