1. yanlış hayat ne ya. yok öyle bi' şe. hayatı boklaştırıp * suçu tanrıya atmaktan başka bi' şe değildir bu. sadece bir avuntu. olsa olsa bu "doğru hayatın bi takım sikik nedenlere dayandırılarak emo tribinde yanlış yaşanması" olur.
  2. bana biraz zorlama gelen sözdür. her yerde bu tarz şeylere rastlanmakta, sanki biri bir gün demiş ki; ulan bi söz yapıyım, çok süper olsun, hayat felsefem olsun, hatta nesilden nesile aksın. işte tam o anda çıkmış gibi... başkasına çok anlamlı, ya da mantıklı gelir, o ayrı...

    bi de bu tarzda şey var:

    (bkz: eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz)
  3. hayattaki mutlak çaresizliklerin sonuna noktayı koyup kenara çekilmek yerine, asıl doğrunun sonuçlar değil sonuca ulaşmadaki emel ve inanç olduğuyla cevaplanası güzel söz.
  4. yanlış bir meslek seçen ya da seçtirilen birisinin o mesleği doğru icra edemeyeceğini ifade eder. ulan ateist imam mı olur ? ayrıca " ben adama bilezik gibi geçiririm " anlamı da çıkar.
  5. yanlış ve doğru kavramlarını, insanın vicdanı, kendisine duyduğu saygı, özgünlüğü dahilinde özgürleştirebildiği bilgiler ve evrenin sabit değerleri gibi şeyler belirler. doğru bir hayatı yanlış yaşıyor olma ihtimalimiz de çok yüksektir bu yüzden. fakat şu bir gerçek: çoğumuz ait olmadığımız ve nereye dönersek dönelim üzerinde iğreti durduğumuz bir hayatı yaşıyoruz. bunun sebebi, varlığımızın ya da içine itildiğimiz hayatın sahteliğidir. dolayısıyla gerçeklerimizin, sahip olduklarımızın üzerinde hakimiyet kurmaya çalışan insanların elbirliğiyle sahteleştirdiği bir hayatı doğru yaşamak mümkün değildir..