merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

yangında ilk kurtarılacak eşya

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. bundan 18 sene önce , 6 yaşına basmak üzereyken hayatımda ilk defa bir yangının ortasında kalmıştım. bayram öncesiydi, gece dedemlerde kalıyorduk ve bağırış çağırışlarla uykumdan uyandım. ben daha gözümü oğuştururken babam kolumdan tuttuğu gibi yataktan çıkardı, kapıya doğru koşturdu. "nooluyo?" derken göz ucuyla yan odadan kızılımsı ışıklar geldiğini görüverdim. sıcaklık ve dumanın da farkına varınca "yangın" dedim ürpererek. baktım herkes bir şeyler kapmış dışarıya koşturuyor. amcamlar televizyonu kucaklamış, annemle yengem babaennemin koluna girmiş, kuzenler bir kaç çanta kapmış dışarı atıyorlar kendilerini.
    o an ben de önemli bir şeyler kurtarayım diye düşünüp çevreye bakındığımı hatırlıyorum, saniyelik bir şey aslında zaten babam rüzgar gibi koştururken pek zamanım da yok. dedem için önemli olduğunu düşündüğüm bir şeyi kaptığım gibi kendimi bahçede buldum. sonrası garip ve bulanık zaten. komşuların yardımı, belediye ekibinin gelişi, evin kül olması, yangının sönmesi... uzun hikaye. ama 6 saat boyunca o şeyi elimde tuttuğumu ve bırakmadığımı hatırlıyorum. sonra dedemi görünce koşa koşa sarılıp elimdekini verişimi. beni kucaklayıp verdiğim şeye şöyle bir bakmış, sonra dakikalarca gülmüştü.
    ne bileyim o karmaşada dedemin kendimi bildim bileli hep yanında olan tespihi gözüme epey önemli gözükmüştü. dedem yangına, karmaşaya, şoka rağmen bir yandan gülüyor bir yandan kafamı okşuyordu.
    söylemek istediğim şu ki; gerçekten bir yangının içinde kalırsanız pek öyle öncelik, önem sırası, prosedür falan kar etmiyor.
  2. resmi dairelerde önemli evrakların bulunduğu dolaplardır.. bu dolapları yanmayan bir hammaddeden yapmak yerine üzerine bir y harfi koymak daha kolay gelir insana..
  3. devlet dairelerinde önemli arşiv evraklarının kapalı tutulduğu dolaplar üzerinde, kırmızı fon üzerine beyaz yazıyla dikkat çeken uyarıların tümüdür.
  1. 1