• görseller

  • yangında ilk kurtarılacak
 1. 'yangın ve diğer afetlerden korunma' eğitsel koluna birlikte sahip olduğum 13 senelik arkadaşımla tek kavga sebebimiz olan konudur.
  (not: sınıfın en güzel kızı paylaşılamamış en sonunda herkes kendini kurtarsın fikrinde mutabık kalınmıştır.)
 2. devlet dairelerindeki evrak dolaplarının üzerinde görüyorum bu uyarıyı: devletin sürekliliği karşısında bireyin olmasa da olur niteliği, evrakların sembolik düzendeki yeri (halbuki çok da bakılmaz dolaplardaki kağıt yığınlarına, çoğu eski tarihli önemsiz yazılar bütünüdür), bürokrasinin canlılığını gösteren bir uyarı gibi.

  yangının gerçekten çıktığını ve idealist bir memurun kaçmak yerine can havliyle dosyaları pencerelerden güvenli bölgeye atmaya çalıştığını düşünelim bir an; uyarıyı ciddiye almıştır ama "biraz fazla". aşağıdan kendi idealist hareketlerine tanık olan insanların vereceği tepkileri hayal edelim; "manyak mısın?"dan "kaç kurtar kendini, bırak yansınlar"a kadar uzanan, tehlike can kaybıyla sonuçlanmadıysa idealist memur hakkında dalga geçmeye kadar varabilecek pek çok "idealist olmayan" yanıt.

  kim ödüllendirecektir bu adamı? ölmediği sürece hiç kimse tabiki. üstelik hepsi yansa hiç sorun oluşturmayacak dosyaların neden yalnızca bir kısmını kurtarabildiği, niye diğerlerini seçmediği, bu evrakların kendi kişisel çıkarlarıyla bir ilgisi olup olmadığı gibi sorularla bile karşılaşabilir.

  uyarı orda durmaktadır ve kendisini ciddiye alacak bir idealisti beklemektedir. kişi buna yanıt verdiğinde ise ideolojik ağın tamamen içindedir artık; "interpellation" denilen şey işte.
 3. + hacı nereye kaçıyorsun listeden sıralamaya göre kurtarılacakları bulalım
  - lan sığır çık hadi sende zehirleneceksin manyak mısın? nesin...
  + ama yangında ilk kurtarılacaklar listemiz var mavi yeşil kırmızı
  - lan sen kendi götünü kurtar
 4. yönetmelik gereği sınıflandırılması mecburidir.

  size kafayı takan bir müfettişe denk gelirseniz eğer, hiçbir şeye kulp takamazsa "bunları neden tasnif etmedin kurtarılma sırasına göre?" diye canınızı yakabilir.

  gördüğünüz üzere tasnif kelimesini cümle içinde kullandım. yaşlı amcalar gibiyim vallahi.