• videolar

 1. istanbul yöresinden güzel bir eser. sözleri şöyledir:

  yangın olur biz yangına gideriz
  düz ovada keklik gibi sekeriz
  yokuşlarda şahin olur uçarız

  sandık sandıklar içinde çok şanımız var
  hazreti mevlaya yalvarmamız var

  beyoğlu'ndan çıktık sandık selamet
  galata'ya vardık koptu kıyamet
  murşit reis sandık sana emanet

  sandık sandıklar içinde çok şanımız var
  hazreti mevlaya yalvarmamız var

  ayrıca konuyu çok güzel anlatan bir fotoğraf için de (bkz: http://www.komikaze.net/...)
 2. türkiye'deki itfaiye anlayışının içler acısı örneğidir bu deyiş!

  antalya yangını ile ilgili resimlere bir bakın allahaşkına. 3 tane adam üstlerinde t-shirt, kafalarında kasket yangın söndürmeye çalışıyorlar. hangi belediyeye ait itfaiye elemanları diye sormaya gerek yok! zira hepsinin aynı olduğuna kalıbımı basarım. sayfiye yeri ya, antalya, çeşme, olimpos gibi yerler; itfaiyecilerin her ülkede olduğu gibi "ısı/su/ateş vs geçirmeyen kıyafet" giymesine gerek yok.hele o sıcaklarda dimi yani! yangın olur don gömlek biz yangına gideriz.

  resimlerde belki görmüşsünüzdür ya da dün akşam her kanaldaki haberlerde denk gelmişsinizdir; hepsi tam kıyafet, çakı gibiler mazallah nazar değmesin! yüzünde maske, kafasında kask olmadığı için de suyu 1km öteden sıkıyor! yaklaşamadığı için su da çiş yapıyormuş gibi önüne düşüyor, yangın ise nelerlerde...

  benden aldığınız vergilerin nereye gittiğini açıklayamayan ve birbirini yemekten başka bir bok yapmayan sevgili tbmm, içler acısı durumdasınız! bu yangın söndürme konusundaki üstün başarınız için bugünkü gazetelerde göreceğiniz üzere avrupa ülkeleri "kaç gündür söndüremediniz bu adamlarla da söndüreceğiniz yok biz bari yardım gönderelim" dediler. utanmıyorsunuz hiç dimi..at yarışından bir haftada kazandığınız para ile bile bu adamların hepsini giydirebilirsiniz.ha kalkıp bana şimdi hepsinin kıyafeti var, ama giymiyorlar derseniz o zaman bu işin okulunu yapın diğer ülkelerdeki gibi ve "hepsi 100kg üstü olan adamları" her gün talim ettirin derim belki kilo verirlerse işe yararlar!! seçerken adam gibi seçin. başlarına işi bilen birini koyun. nasıl askerlik yan gelip yatma yeri değilse aynı şey polis ve itfaiye içinde geçerli. canımızı/malımızı emanet ettiğimiz adamlara bir bakın dönüpte. kimse bizim itfaiyecilerimizde new york fire department gibi aktör kılıklı olsun demiyor. en azından ne yaptığını bilsin bari!!!
 3. söz konusu sandığın olayının ne olduğu konusunda acayip merak uyandıran türküdür.

  beyoğlundan çıkmışlar sandık sağlam, galatada kıyamet kopmuş sandığı hurşit reis'e emanet etmişler. kafamda oluşanları en basitinden aktarmak isterim. öncelikle sandıkta ne var abicim, hurşit reis kim, sandıklar içinde çok şan nasıl oluyor, hazreti mevladan talebiniz nedir? ilk etapta bu sorular kafamı kurcalıyor yani. yangın mangın hikaye yani, maskelemek için tulumbacıları kullanıyor olmasınlar, çünkü olay yangın değil, sandık özünde. define sandığından bahsedilmiyordur heralde, böyle açık açık define konuşulmaz. mevlayı filan katmışlar işin içine, burnuma ruhani kokular geliyo sanki*.
 4. mutluysam, sevinçli bir haber aldıysam, seke seke eve giderken içimden söylediğim türküdür. fıkır fıkır, coşkulu...
 5. yangın gibi bi' felaket üzerine böylesi bir şarkı yazılması dönemin tulumbacılarının nasıl bir ruh halinde olduğunu da anlatıyor sanırım. adamlar yangına gidiyor ama giderlerse keyfi gidiyorlar. yok mehmet efendinin sadabat kasrı yanmış yok hacı hüsamettin'in köşkü yanmış. yok öyle..

  zaten gittikleri yerleri de yağmalıyorlardı. o yüzden neşeliler herhalde.