merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

1. 1

yangın

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. çoğu felaket gibi milletçe hastalıklı bir şekilde izlemekten zevk aldığımız olaydır. mahallede yangın çıkınca hiç istisnasız bütün mahalle sakinleri yangının başına üşüşür. bazısı yardım etmek için koşar,ama bazısı çoluğu çocuğu da kapıp yangını izlemek için. göçebe günlerimizden kalma bir yanan ateşin etrafında toplanma psikolojisi midir nedir bilemiyorum ama durum çok çirkin. yangın etrafında toplanan izleyici grubu çoğu zaman itfaiyenin de çalışmasına engel olmakta. itfaiyeciler bir taraftan yangını söndürmek için uğraşırken öbür taraftan da meraklı kalabalığı yangın mahalinden uzaklaştırmaya çalışmakta. çok güzel,şenlikli bir olaymış gibi hemen kameralı cep telefonları ve fotoğraf makineleriyle resimler çekilmekte,flaşlar patlamakta. halbuki bir de evi yanan şahısların yerine koyalım kendimizi. sizin eviniz yanarken millet toplanmış fotoğrafını çekiyor,çoluğu çocuğu da almış yanına sirk gelmiş gibi toplanıp izliyor;gerçekten çok sinir bozucu.
  2. ilköğretim okulları ve liselerde görülmesi aşikar olmuş bir tablo: üzerlerinde beyaz boyayla "y,a,n,g,ı,n" harfleri yazılı olan, 3 tanesi yükselen, 3 tanesi de inen basamaklara ters "v" şeklinde yerleştirilmiş kırmızı kovalar. bunların hemen arkasında da kraliyet kapısı muhafızlarının kılıçları gibi çapraz konuşlandırılmış tırmık, kürek, çapa vs.

kovaların içinde mutlaka su olur. ve o su hiç kullanılmadığı için dışarıdan gelen toz, ölü sinek, kurumuş yaprak gibi gereksiz materyaller üzerinde yüzer. ya hadi benim okulumda hiç yangın çıkmadı ama, olur da çıkarsa* hayatım 6 kova sinekli boklu suya mı emanet kardeşim? attın ateşin üstüne:...üüç.coss..dörrt.cosss.beeşş.cosss.altıı..coss..

-müdürüm bitti bu sular?
    +bırakın yansın kodumun okulu..zaten tavanı akıyordu..

böyle midir kaderimiz? hadi güç bela 6 tane kovayla yangından kurtuldu diyelim okul. tehlikenin farkına varan bu zihniyetteki okul yönetimi nasıl bir politika izler, vehamete nasıl bir çözüm getirirdi?

somewhere in the toplantı odası...
    2:43 pm

-değerli öğretmen arkadaşlarım...okulumuzun atlattığı yangın tehlikesinden sonra yangın kovalarındaki yazıyı koparatturellüymençürüllettilmakürela olarak değiştirdik. hamza sen de git 37 tane kova al evladım.
    +emredersin müdürüm!

ergenken beverly hills 90210'ı izlerdim. elemanların lise ortamında illa ki bir camekanın ardında kıvrılmış uzun bir boru olurdu. yangın hortumuymuş meğer...
  3. yangın öncelikle yangın üçgeni adını verdiğimiz üç öğenin birleşmesiyle oluşur:

1. ısı kaynağı
    2. yanabilecek madde
    3. oksijen

herhangi bir ortamda bu üç öğe bir araya geldiği zaman yanma oluşur. aynı şekilde bu üç öğenin herhangi birinin ortamdan uzaklaştırılması ile yangın söner.

yangınlar 5 çeşittir. ve aşağıdaki gibi isimlendirilirler..

a tipi yangın: adi yangındır. kağıt, ahşap, kumaş gibi kolay yanan malzemelerdir. suyla bile söndürülür. ayrıca karbondioksit, kimyasal kuru toz, köpük ve halon ile de söndürülür.

b tipi yangın: akaryakıt yangınıdır. benzin, petrol, kolonya, fuel oil, diesel oil, sızılaştırılmış gaz gibi maddelerin yanmasıdır. bu tür bir yangına asla ve asla su ile müdahele edilemez. yanma sıcaklığı yüksek olan bu yangına sıkılan su sıcaklıkla aniden buharlaşır ve yangını ağzımıdan püskürttüğümüz su gibi etrafa dağıtır ve daha tehlikeli bir duruma sokar. bu tür yangınlar kapalı alanda karbondioksit ve halon, açık alanlarda ise kimyasal kuru toz veya köpük ile söndürülürler.

c tipi yangın: gaz ya da karbon yangını olarak adlandırılır. bir konteynerden (oksijen asetilen tüpü, piknik tüpü, gaz depolama tesisi gibi) sızan gazın alev alması gibi bir durum gaz yangınıdır. bu tür yangınlarda önemli olan eğer mümkünse gazın akışını kesmek ve gazın bulunduğu konteynerin/tüpün soğutulmasıdır. en etkili söndürücü ise eğer kapalı ortamdaysa karbondioksit veya halon, açık ortamdaysa köpük ve kimyasal kuru tozdur.

d tipi yangın: metal yangınıdır. demir yanmaz demeyin, her metal yanar. paslanmanın da bir tür yanma olduğunu belirtmeden geçmeyeyim. alkali metallerin ise suyla birleşme durumunda sudaki oksitle birleşerek hidrojeni havaya tepkili bir şekilde verdiğini hepimiz lisede deney yaparken görmüşüzdür. bu tür metaller bir yerden bir yere taşınırken yanma riskini minimuma indirecek bir tür pudra ile kaplanmış olarak taşınırlar. mücadele için ise etkili yöntem kimyasal kuru toz kullanmaktır.

e tipi yangın: elektrik yangınıdır. herhangi bir elektrikli veya elektronik cihazın üzerinde elektrik varken yanmasıdır. bu tip bir yangına yine su ile müdahele edilemez, üzerinde elektriğin halen olduğu varsayılarak çarpılma riski göz önünde bulundurulmalıdır. elektronik cihazın maliyetinin yüksek olduğu düşünüldüğünde köpük ve kimyasal kuru toz kullanımı da tercih edilmez. çünkü, o cihazın yanan kısmı sonradan değiştirilerek tamir edilmesi olasılığı vardır, ama köpüğü veya tozu yedikten sonra bu mümkün olmaz. bu tür bir yangınla mücadele için en iyisi karbondioksit kullanmaktır.

ayrıca
    (bkz: yangınla mücadele)
  4. b tipi akaryakıt yangınlarında ilk 10 dakika içinde kontrol altına alınabilirse söndürme olanağınız bulunur. 30 dakika sonra hala daha bir ilerleme kaydedememişseniz yapılacak iş (aslında ilk iştir) akaryakıt kaynağının sistemle bağlantısını kesmek ve yangın alanındaki tüm akaryakıtın bitmesini beklerken kontrollü yanma sağlamaktır. bu tür yangınlarda su kullanımı yangını söndürmek için değil de soğutma amaçlı kullanılırlar. ayrıca yangına ilk müdahele anında da su sisi kullanılır ki kaynağın sistemden izole edilebilmesi bu şekilde mümkün olur.
  5. evde olanı pek bi heyecan yaratan hadisedir. iki gün önce başımıza geldi bu olay. ucuz yırttık falan da aklımda bi tek şu olay kaldı, bi de evin her yerine sinen duman kokusu.

evi yakan arkadaş olayların bitmesinin ardından dışarı çıkar ve etrafa bakınır. bi süre sonra gelen itfaiye ile arasında geçen diyalog şu şekildedir:

arkadaş: a
    itfaiye: i

*eyiiivvvvvvv* (siren bu)
    i: bilader c2 girişi nerde? (bizim evi soruyor apartmanın önüne gelmiş de)
    a: abi ne c2 girişi a.k bizim ev yanıyo lan yukarda.
  6. sevilmemenin yarattığı azapta özlenen tek şey.

fukaralık, hangi sebepten olursa olsun, fukaralığı hatırlatan zenginliğin yangınla yüzleşmesi, fukaraların iade-i itibarıdır.

haset içindeyim, ve yanıyorum ve de yakmak istiyorum.

(bkz: cehennem)
  1. 1