• videolar

 1. insanın bir elinin kendi kontrolü dışında hareket etmesi,bağımsız hareketler yapması hastalığına verilen isim.

  hastalığın nedeni, beyinde sağ ve sol lobları birbirine bağlayan corpus collosum un eksik etkinliği sonucu ortaya çıkar.bu durumda ellerden biri bir şekilde diğer ele üstünlük sağlamaya çalışır.elin kontrolsüz davranışları;insanın uykusunda kendi kendine boğmasına bile yol açabilir.

  kaynak: bilim ve teknik
 2. uykuda üstüne yatıp hissizleşen kolun, uyku arasında uyanıp avaz avaz üstümde fare var diye böğürüp, bir sağa bir sola fırlatılıp, bir de üzerine sizden uzaklaşmaması (neden acaba?), sonra onun kendi kolunuz olduğunu anlayıp, sağlam olan kolunuzla hissiz kolunuzu kavrayıp, kendine getirtmeye çalışmanız kapsamlı bir yabancı el sendromudur.
 3. ya da şöyle olur; gecenin bi vakti uyanılır ve kollardan birinin vücudun altında kalıp feci şekilde uyuştuğu farkedilir. şöyle bi döneyim kolumu kurtarayım derken surata bir şey çarpar. akabinde kişi cırlamaya başlamıştır ki, eliyle neydi o diye yatağı yoklarken çarpan şeyin bir el olduğunu farkeder. üstelik de buz gibidir. anne çağırılır, avaz avaz yatakta el olduğu anlatılır. anne uyku sersemi rüya görmüşsündür gibi şeyler söylerken anca olaya uyanılır ama artık çok geçtir, insan hem uyandırdığı ev halkından, hem kendinden utanır, yabancılaşır kendi eline, eskisi gibi olmaz artık.. *
 4. konuyla ilgili ilk kayıtlar 1908 yılında almanya da bir kadının sol elinin kendisini boğmak istediğini belirterek bir nöroloğa başvurmasıyla alınmıştır. ancak konu aslında tam olarak 50 yıl kadar önce tanımlanabilmiştir. sinir bilimci joe baughan, 1950'li yıllarda sara hastalarını tedavi için 10 hasta üzerinde 'kaliforniya serisi' adı verilen bir dizi ameliyat yaparak ve beynin iki lobu arasındaki 200 milyon sinir bağlantısını kontrol eden 'corpus callosum'u keserek epilepsiyi ortadan kaldırmayı amaçlar. ameliyatlardan sonraki incelemelerde, epilepsi nöbetlerinin giderildiği görülür. ancak kısa bir büre sonra hastaların sol ellerinin vücuttan bağımsız hareket etmeye başladığı gözlenir. yapılan bir deneyde yalnız sol gözün görebileceği şekilde bir çıplak kadın resmi gösterilen denek utançtan kızarmış, fakat sorulduğunda neden utandığını söyleyememiş.
  başka bir deneyde de, hastaya sol eliyle sol kulağını tutması söylenmiş, hasta "bunu yaptığımı düşünüyorum, ama yapamıyorum" demiş. bu kez sağ eliyle sol kulağını tutması söylenen hasta tam bunu yapacakken sol el harekete geçerek sağ elden önce sol kulağını tutmuş. tırsıtıcı bir durum.
 5. yıllar önce leman'da şu şekilde bir tarif de yapılmıştır.
  mastürbasyon yapmak artık sıkıcı geliyor ve yrni zevkler arıyorsanız yaklaşık yarım saat üzerine oturduğunuz ve hissizleşen eliniz ile yapmayı deneyiniz, böylece bir başkası yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz.
  (bkz: fantazi)
  (bkz: handjob)
 6. beynin sağ lobu ile sol lobunun bağlantısının kesilmesi sonucu ortaya çıkar. genelde yabancı el sol el olur. kişi eline hükmedemez, sanki o eli başkası yönetiyormuş gibi birşey olur ve bu sebeble eski dönemlerde kişinin içine şeytan kaçtığına inanılırmış.yapılan bir testte kişiye sorular soruluyor ve cevabı önündeki kartonda yazılan evet ve hayırı göstererek vermesi isteniyor. bir el doğru cevabı gösterirken ötekisi başka cevap gösteriyor. hatta doğru cevabı kapatarak kişinin cevap vermesini engelliyor. öyle garip, korkulası birşey.