• görseller

• yaban mersini
    • yaban mersini
    • yaban mersini
  1. lat. vaccinium myrtillus adıyla birlikte likapa olarak bilinir.baharatlı tatlı myveleri sebebiyle doğu karadenizde yetiştiriciliği yapılır.myrtus yani mersinden farklı yine maki elemanı olması dışında farklıdır.
  2. kuru üzüm formatındaki kurusu da, görünüm olarak spektaküler (parlak kırmızı), tat olarak fevkaladenin fevkindedir. vallahi deneyin derim.
  3. istanbul'da ki aktarlar da zor bulunan bir bitkidir..dedim neden yok siz de ufak bir röportaj yaptım, nerde bulunur, ne zaman gelir?!
    adamların verdikleri cevap iç açıcı değildi..''valla abla (abla mı, neyse) herkes soruyor bu aralar bize de yurtdışından geliyor, hindistandan mı ne (inanamam) yazın ancak gelir ama sen bir de eminönü'nün deki aktarlara bak belki bulursun'' diyor..vay be ne bitkiymiş diyorum hüzünlü bir şekilde ayrılıyorum aktarcı amcanın yanından, ama yılmadan arayış içerisine gireceğimdir bu da kesindir..neyse efendim bu bitki harika olduğu kadar da çok zor bulunan bir bitkidir..

(bkz: aktar)
  4. blueberry cinsi, kuzey amerika'da pek yaygındır, türkiye'de ise sadece ilaç sektöründe kullanılmaktadır.

bu nedenle, çeşitli dönemlerde, türkiye'de ikamet eden kanadalı eş dostun aş ermelerini bastırmak adına, asortik market ve manavlar tırım tırım gezilip blueberry aranır.
  5. tatlı-ekşi çok süper bir tadı vardır bunun. bağışıklık sistemini de güçlendiriyormuş ayrıca.