merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

ya varsa diye tanrı ya inanmak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. "tanrı yoktur" deyip inanamamaktan da "tanrı vardır" deyip inanmaktan da daha mantıklı bir harekettir.
  2. tanrı yanılgısından alıntı:

""kiliseye gitmeye karar verebilirim ya da bir yığın kutsal kitabin içindeki her kelimeye inanacağımı söz verebilirim. ancak eğer bunlara gerçekten inanmıyorsam bunların hiçbiri benim gerçekten inanmamı sağlamaz. bu sadece tanrıya inanma numarası yapmanın göstergesidir.
    ...
    bertrand russell kendisine öldükten sonra tanrının "neden bana inanmadığını bilmek istiyorum" sorusu karşısında ne cevap vereceği sorulduğunda, şöyle yanıtlamıştır:
    "yeterli kanıt yoktu tanrım, yeterli kanıt yoktu."
    ...
    tanrının ahlaktan yoksun sahte inancı, açık yürekli şüphecilikten daha değerli bulacağına bahse girer miydiniz?""

açıkça görünüyor ki sağlam kupon yapmışsınız, ama işler öye yürümüyor olabilir.
    "tamam inanmayacağım... yok ama karlı iş, inanayım ben. cennet, huriler ohh"
  3. korkudan dolayı ortaya çıkan durumdur. tanrıya inanmak neyse öyle zor bir iş değil ama meleklerine, peygamberlerine, kitaplarına yani kısaca bir dine inanmak birçok şeyi yapmayı gerektiriyor. birsürü kural koyuyor cehennemde yanmamak için din denen kavram. ve bu kurallar, ya varsa diye inanan, işini kış tutan bu insanlar için gerçekten uyulması zor kurallar. doğru düzgün bir kişiliğe sahip olan insan din veya başka bir şeyin dayatması olmadan da doğru olanı yapabiliyor. (namaz, oruç gibi islamın şartlarını konu dışı bırakıyorum.) yalandan uzak duruyor örneğin. vicdan diye bir şeye sahip çünkü. ama daha insan olamamış biri anca böyle göt korkusundan inanıyor. gelin görün ki onu da beceremiyor.
  4. (bkz: orhan pamuk)

bir ropörtajında "annem bize belki tanrı vardır diye ramazanda bir gün oruç tutturuyordu" diye biri olarak , ya tutarsa yöntemiyle inançlarına yarım yamalak bağlı kalmıştır.

ayrıca ya varsa diye tanrıya inanmak , inanmak değil cahilliktir. ve korkmaktır. bilmemektir ve işe yaramayandır.
  5. yoksa diye inanmamaktansa ya varsa deyip inanmak mantıklıdır.. hee bu mantığı tanrı yer mi, ulan bu bana ya varsa diye inandı, olmayacağımı da düşündü kazığa oturtun bu pezevengi der mi orasını bilemem ama mantıklı öneridir..
  1. 1