1. kahramanlığın bir başka tanımı, atalarımız tarafından düstür edilmiş, bügün bağımsızsak bunun sebeplerinden birisini teşkil eden ve tüm yapmacılıktan sıyrılmış salt türk insanının gayret ve sabrını simgeliyen söz.
 2. geri dönülmez bir yola girildiğinin haber verilişidir. ya zafer ve istiklal yahut da yenilgi ve idam sehpası... yarattığı motivasyon da aha şu anki türkiye'dir.
 3. "bu ulus bağımsızlıktan yoksun olarak yaşamamıştır, yaşıyamaz ve yaşamıyacaktır, ya istiklal ya ölüm." (mustafa kemal - 1919)
 4. istiklal bizimdir , bizim kalacaktır, bunu bizden hiç bir insanoğlu alamayacaktır,
  ancak canımızı alabilirler fakat özgürlük diğer tarafta yine bizim olacaktır demektir.
 5. beyni ile götü yer değiştirmiş bazı kesimlerin tüylerini diken diken edeceği yerde üzerine yorum yapabilme gafletinde bulundukları vecize.

  aah ah sizin analarınız bacılarınız herkesten kıymetlidir yeri gelse...
 6. 1850'lerde brezilyalıların milli marşında da geçiyormuş bu ifade.

  1910'lu yıllarda ermeni milislerinin (kamavor, fedayees) sloganıydı.

  yani diyeceğim o ki bu söz herhangi bir kişiye ait olamaz.çünkü arayıp da bulunamayacak kadar ince anlamda söylenmiş bir söz değil. herkesin kolaylıkla aklına gelebileceği türden sözler belli kişilere atıf yapılmaz.

  ama aklına gelen her vecizeyi atatürk' ün ilan eden zihniyete gel de anlat bunu.

  edit:gerçeklerle yüzleşmek bu kadar acıtıcı olmasa gerek ha ne dersiniz seri eksiciler?
 7. gelecek nesillerin (belli ki çok sonra gelecekler) "ulan atalarımız ne kadar davarmış", "yeni efendilerine esirlik yapmak uğruna eski efendileriyle, ölmek pahasına savaşmışlar, adına da istiklal demişler" şakınlığı ile değerlendirecekleri bir slogan.