merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

ya devlet başa ya kuzgun leşe

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. devlet sözcüğünün bir anlamının da talih olmasından ötürü; "başına talih kuşu konmayan insanın yani talihsiz insanın leşini kuzgunlar (kargalar) yer" şeklinde de açıklanabilecek atasözü.
  2. şehzade cem sultan'ın hayatına mal olmuş yaşam felsefesidir. bu sözü ilk söyleyen kişi o olup bu uğurda padişahlığını ilan etmiş fakat bu hayat felsefesi onun sonunu hazırlamıştır
  3. woody allen'la oturup kadınlardan konuşmak isterdim. hayyam'la şarap'tan, allah'tan.
    aslında kim ne'yi anlıyorsa onunla o'nu konuşmak isterim. uzun cümlelerin daha uzun cümleler doğurmasından, onları da daha uzunlarına gebe bırakmaktan bıktım usandım.

kemal tahir'le de "ya devlet başa ya kuzgun leşe..." konuşmak isterdim.

tahir, mensubu olduğum yörük aşiretinin acılarını, kutunu, geleceğini yazmış.

devlet başa kuzgun leşe, "iyi ya da kötü, adil ya da zalim olsun; her toprağa bir devlet lazım." demek değildir. "şeriatın kestiği parmak acımaz." demek hiç değildir.
    nedir ya; ah amına koyim ahhh, birinizin anlayabilip sesimin, nefesimin hakkını vereceğini bilsem sabahlara kadar yazarım ki sabaha az kaldı.

-ben batılıyım, köy edebiyatı okumam.

demeyin. okuyun tahir'i baykut'u. kemal'i yoksa tüm batı klasiklerini götünüze sokarım.

-sabaha az kaldı...
  1. 1