1. söylediklerini çürütemedikleri için, iftiralar atılan, yüzyılın en büyük din alimlerinden. cesurca, gerçeği anlatması en büyük hatası. riyaya sapmaması, gerçekleri anlatması yüzünden pek tutulmuyor. kimsenin işine gelmiyor gerçek kuran ı kerim. söylediklerini anlamayacak düzeyde olanlar bile laf ediyor adama. ne demiş? kadınlar adet döneminde oruç tutar. ne zaman demiş? ne zaman demiş ulan? iftirayı atarken iyi ama ne zaman demiş? namazı 3 e indirdi diyorlar . ee ne zaman indirdi? hadi söyle ne zaman 3 e indirdi? adam ne demek istiyor? bir zahmet bir düşünün! ama işine gelmiyor kimsenin. karısıyla yaşadıkları ve diğer hanımla olanlar. tam bir bizans entrikası. dini kafasına göre kolaylaştırıyormuş. yuh! adam zaten kolay olanı anlatıyor! ama zor olandan nemalananlar, adama iftira atıyor! cübbeli angut hocaları el üstünde tutan cahil güruh, kimseden bir şeyhlik, nemalanma beklemeyen bu adama yapmadıklarını bırakmıyorlar. iftiracılığı vakit denilen paçavradan öğrendiler tabii. açın iki kelime yazdıklarını okuyun. kıçınızla değil, beyninizle! samimiyseniz, gerçekten islam dinini, kuran ı anlamaksa gayeniz elbette! sikindirik ideoloji peşindeyseniz iftiraya devam. durmak yok hesabı!

  edit: imla
 2. "kadınlar regl olduklarında da ibadetlerini yapabilirler." bu iddia yaşar nuri öztürk'e ait. 20 sene önce söylemiş bunu ilk. ben çok ciddiye almazdım bu adamı ama diyanet te 2 senedir aynı iddaayı destekler nitelikte bir fetva vermiş. demek ki o kadar da boş bir adam değil. sadece çok yüksek bir egosu var o kadar. eminim biraz daha halim selim olsaydı daha kolay olurdu işi.
 3. türkiydeki ilahiyat anlayışının son 20 yılına damgasını vuran, medyatik ancak bir o kadar da antipatik yazar ve siyaset adamıdır.
  pek çok ilahiyatçı tarafından "tü kaka" ilan edilse de söylediklerinin hemen hepsini islam tarihinden kanıtlara dayandırmayı başarmış, bir kaç sene önce çıkıntılık olarak kabul edilen bazı sözleri yavaş yavaş cumhur tarafından kabul görür hale gelmiştir.
  çok okumuş, çok yazmış, edindiği tüm bu enformasyon sadece beynini beslemekle kalmamış ne yazık ki egosunu da tavana zıplatmıştır. kullandığı üsluba yönelik eleştiriler çok yerindedir ve benim tarafımdan da paylaşılmaktadır. lakin bu üslubun bizim gibi inatçı toplumlarda etkili olabilecek yegane yöntem olduğu da unutulmamalıdır. (yıllardır şu türbelere çabut bağlamayın, kurban adamayın, sirke dökmeyin, sıvasını yalamayın, toprağıyla sevişmeyin şeklindeki bütün uyarılara rağmen ülkem insanının bunu hala bir ibadet bellemesi bunun güzel bir örneğidir)
  bu ülkede yıllarca zerre dini bilgisi olmayan adamlar el üstünde tutulmuşken, fikirlerini benimseyin benimsemeyin yaşar nuri bir değerdir. doğruları ve yanlışları ile bu ülkenin din anlayışına etki etmeye devam edecektir.
 4. cep telefonunda otomatik klavyede yazarken "yaşar" yazmak için tuşlara basınca ilk çıkan kelime "zarar" oldu.
  "yaşar nuri" = "zarar nuri" bence uydu, ilahi adalet ?!

  edit: sözlük yobazmış lan, yaşar nurinin müritleri işgal etmiş burayı
 5. kafasına göre fetva uydurarak hem kendine hep de topluma zarar veren aydın.

  edit: ayrıca eklemek istedim. kendisi koskoca profesör olmuş akademik kariyerine saygım sonsuz. ancak kendisi medyatik olduktan sonra doğruları söylemek yerine insanların duymak istediği şeyleri söyler oldu.
 6. yaşar nuri öztürk'ün diğer din bilginlerinden farkı, hadislere fazla itimat etmemesi. buna kanıt olarak ta hz.ebu bekir zamanında 500 tane hadis yazılmışken, birkaç asır sonra 1.5 milyon tane hadis yazılmış olmasını öne sürüyor. eğer gerçekten böyleyse, hak vermek lazım kendisine.