merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

yaşını sorana doğum yılını söylemek

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. şöyle yani;

-kaç yaşındasın ?
    +78 doğumluyum.

ulan 30 yaşındasın işte.niye uzatıyosun.matematik bilgimi mi sınıyorsun nedir?bi çıkarma işlemine bakıyor işiniz ayağınızı denk alın.
  2. deli olunası durumdur. nüfus idaresi çalışanı değilimki ne yapayım doğum tarihini. özellikle yaşlılarda çok sinir bozucudur.
    - 1933 doğumluyum evladım var sen hesapla işte.
    - !!!!????
  3. eskilerin yaş hesaplarından kurtulmak isteyen insan tipide olabilir.

- oğlum yaşın kaç senin
    + 23 teyze

anne araya karışır

- 23 değil 85 doğumlu, daha 22 yi dolduruyor.
  4. "yaşımı küçültme veya büyütme kaygısı gütmüyorum ben" demenin bir başka şeklidir. zira yıllardır süregelen bir "ay farkı" sorunsalı mevcuttur yurdumuzda. 1980 doğumlusunuzdur, 2008 yılında 28 yaşında olduğunuz varsayılır ve fakat doğumgününüz henüz kutlanmamıştır, bu nedenle yaşınız aslında 27'dir. ortamda "27 yaşındayım" derseniz "anaaağ yaşını küçültüyo lan karıya bak" diyebilirler, ele güne karşı bi rencide olurum, diyalog uzar, gereksiz detaya girilir, yine de toparlayamam kaygısıyla doğum yılınızı söyleyip kaç yaşında olduğunuzu hesaplamayı karşı tarafa bırakırsınız. hele hele "sen doğduğunda bir yaşında mıydın?" konusuna değinmeyi hiç istemediğinizden, küçük bir kaçıştır aslında bu. konunun uzayan kısmı ise yalnızca sözlüğe düşüverdiğiniz birtakım girilerde kalır.

(bkz: postmodern giriler)
    (bkz: self-awareness)
  5. bu eylemi yapanlar, yaş arttıkça psikolojik olarak karşısındakini biraz oyalayarak ya da uğraşmayacağını düşünüp bir savunma mekanizması olarak, bir içgüdüsel tutumla yaparlar bunu. gençken yani 20lere kadar direkt yaş söylenirken, 25 ya da 30 sonrası doğum yılı söylenir. bir de asıl deli eden "sence kaç gösteriyorum?" sorusunun sorulmasıdır o yaşlarda. alınan cevaba göre mutlaka "gel sana bişeyler ısmarlıyayım. aslında 1950 doğumluyum ben. demek o kadar genç gösteriyorum he!" gibi cevaplar verilir. çok sıkıcıdır yaş muhabbeti çok.
  6. genç yaşta olsa bile yaş hesabı yapamayan yapmaya üşenendir.99 yaşına gelse heralde hiç "99"demeden ölesi mümkündür.
  7. 2008 senesi boyunca (doğduğu ayı hesaba katmazsak), 54 yaşındakiler için kafa karıştırıcı olmaktan çıkacak durumdur.

- kaç yaşındasın
    - 54
    - yaş mı doğum yılı mı o?
    - fark eder mi ?
    - eder tabi nasıl etmesin.
    - sen hesapla ben bi sigara içip geliyorum.
  8. genellikle aynı kapıya çıkmaz bu durumlar.

1986 ekim doğumlu biri * 2008 ekiminden önce 21 yaşındadır.
    1987 ocak doğumlu biri de * 2008 ocak ayından sonra 21 yaşındadır.
    öyle ise;
    1- her 21 yaşında cevabının altında 1987 senesi yatmaz.
    2- her 1986 doğumlu da 22 yaşında değildir.

demekki sorulduğu yere, amaca göre; ne sorulduysa o şekilde cevap verilmeliymiş.
    ben demedim, hesaplar diyor, öyleymiş..
  9. lise yıllarına kadar insanlar hep daha büyük olmak ister, annelerin hayır daha 14 olmadın, 14' ün içindesin ama 13 diyeceksin gibi laflarının da etkisiyle olacak yaşlarını her an aklıllarında tutarlar. düşündükçe de geçmez o yıllar... elbette ergenlik çağındaki aşırı ilgi isteği ve herkes benim doğum günümü kutlasın dilekleri de yaşın hep akılda kalmasında etkili olabilir. 1 ay 3 gün sonra 15 oluyorum gibi... ama şöyle 17-18 olunca sevilir bu yaşlar, artık komplekse de gerek yoktur. bunca yıl boşuna takmışım, oysa ne güzel yıllarmış onlar da denir ve artık yaş her saniye düşünülmez. birkaç yıl sonra da artık yaşları saymazsın, biri sorunca da birden afallarsın, kaçım ben yaa dersin içinden; dışından düşünüp 84' lüyüm diyip hesaplamaya başlarsınız merakcanla birlikte...
  1. 1