1. erkekler için gayet normal kabul edilirken,hatta ve hatta yaş farkının yararları anlatılırken,kadınlar için abes kabul edilir.
 2. insanın kendisini genç hissetmek için tercih edebileceği ancak durumun içine girdiğinde yaşlandığını da düşünebilmesinin olası olduğu durum.
 3. bir erkek için işkence, bir kadın için ise anlamsızlık denilebilir. kız yada kadın güruhu genelde kendini yanında rahat hissedecek, başını koynuna yaslayabilecek, kendinden daha olgun düşünebilen, fiziken kendinden daha yapılı erkekleri tercih ederler (genelde). bu durumda kendinden yaşca büyük erkekler her zaman için kadına daha çekici , daha mantıklı gelir. bunun aksine kadından yaşca küçük erkekler kadının gözünde birer çocuk olarak damga yer. kısaca kadının gözünde kendinden küçük yaşta erkekler kaale alınmaz iken, kendinden büyük yaştaki erkekler her zaman birer potansiyel sevgili olabilir.

  erkek tarafı için küçük yaş demek bir nevi işkence demek denilebilir. bir kere erkek kendinden küçük yaştaki bir kızla kendi frekansında takılamaz, takılıyor ise de bu erkeğin beynen kızın yaşına eşit olduğunun göstergesidir. erkek için çok sıkıcı bir durum olabilir, kız için de aksine alice harikalar diyarında gezmek gibi bir his olabilir. erkeğin kendinden daha küçük yaştaki sevgilisinden ne gibi bir beklentisi olduğu da kafalarda soru işareti yaratıyor tabi.
 4. kızların nedense hep kaçtıkları olay

  aşağıdaki olay yaşanmıştır:
  uzunca ve güzelce bir muhabbetten sonra kız, erkeğin ufakta olsa küçük olma ihtimalini göze alarak yaşı öğrenmeye çalışır
  k-kaçıncı sınıf?
  e-1 daha...
  k-hazırlık falanmı okudun?
  e-yoo direk geldim.
  k-yani 8(söylemeyeceğim işte)sın
  e-evet.
  k-tamam oldu, grşz sonra

  (bkz: the return of the sap)
 5. kızların fiziksel ve duygusal yaşlanmasının/büyümesinin erkeklerden daha hızlı olması sebebiyle küçük erkek, büyük kız kombinasyonunun özellikle ortayaş üstü yıllarda ciddi problemlere sebep olacağı durum.
 6. belirli bir erkek gurubunun en büyük fantezisi olan "alırım, ben yetiştiririm abi! ağaç yaşken eğilir!!!" mantığı ile yaşanan kız-erkek ilişkisi
 7. erkeğin kadından biraz daha büyük olması gibi geçmişten beri süregelen bir isteğin sebebi olarak, kadınların daha çabuk olgunlaşması ve daha erken yaşlanması düşünülebilir., algılarımızı kısarsak biraz erkeğin yaşça büyük olduğu ilişkiler, (yaşça büyük derken çift haneli rakamlardan bahsetmemiz gerek sanırım, yoksa zaten problem yoktur) daha kolay yadsınabilir ve daha normal karşılanırken, kadınların yaşça büyük olduğu ilişkiler daha fazla tepki çekiyor., sebep sonuç ilişkilerinden gidersek bunu da başta belirttiğimiz kadının daha kolay olgunlaşıp, daha erken yaşlılık belirtileri ortaya koymasına bağlayabiliriz. geleceği ve geçmişi düşünmeyerek atlatılabilecek bir sorundur ama her halükarda., anı yaşamak, an itibariyle kendini iyi hissetmek yeter sebeptir her ilişkiye.,
 8. erkekler için normal ,olağan hatta nerdeyse olması gereken durum gibi karşılanırken bayanlarda olduğunda sübyancı damgası yemeye aday olunan durum..
 9. seni koruyup kollayıp anlayıp sahip çıkıp varlığını hissettirebiliyorsa ve senin gözünde herkesten büyükse sevgilinin yaşça küçük olması hiç bir şeyi değiştirmez. ama toplumsal yargılara boyun eğip vazgeçebilirsin, olabilir mumkundur, sonuçta her seçiş bir vazgeçiştir toplumda örnek insan olmayı yaşça küçük sevgiline tercih eder hayatına devam edersin.