• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  • görseller

• yağ satarım bal satarım ustam ölmüş ben satarım
  1. küçük çocukların bıkmadan usanmadan oynadığı oyundur. çember oluşturan veletler bir ebe seçer ve ebe de bu çemberin etrafında hobidi gubidi şaklaban gibi döner. elinde arada bir sümkürmek için kullanılan mendil vardır. birinin arkasına bu mendili bıraktıkran koşmaya başlar. arkasına sümüklü mendil koyulan zavallı kalkar mendili de alarak başlar ebenin ebesini sikmek pardon yakalamak için koşmaya. ebe de salak değil ya o da başlar koşmaya. ebe mendili alan kişinin yerine geçmesi ile oyun tekrar başlar.
  2. beden eğitimi öğretmeninin yapacak bir iş bulamadığı zaman "öğrencinin beyninden su getirtme taktikleri" müfredatına uygun olarak öğrencilere oynattırdığı oyundur.

öğrenciler bir çember oluşturacak şekilde yere otururlar.sona kalan dona kalır misali erkenden oturmayıp möl möl etrafa bakan öğrenci ebe yapılır.ebenin eline sümüklü bir ilkokul mendili verilir.sonra bu ebe arkadaş çemberin dış tarafından koşa koşa mendili de sallaya sallaya pollyanna benzeri "yağ satarııııım,bal satarııım,ustaaam ölmüş ben satarııııım" melodisini söyleye söyleye arkadaşlarının arkasında yaylanıp durur.yerde oturan öğrenciler ise alkışlayarak ritm tutar(bu sırada sınıfın aşık gençlerini birbirini keser hafiften).daha sonra ebe mendili çaktırmadan birinin arkasına bırakır.bu bırakılma olayını gören arkadaşları birden "çatlak patlak dön arkana kim bak" şeklinde birden gaza gelir.efendim eleman döner sümüklü mendili bulur,koşuştururlar filan.neyse..biri oturur diğeri kalkar böyle böyle tüm ders harcanır.

-hocam son 20 dakka top alabilirmiyiz?
    -olmaz "yağ satarım bal satarım ustam ölmüş ben satarım" oynayın.sonra sınıf defterini getir imzalayayım.
    -peki hocam(bi maç yaptırmadı pezevenk.yağınada balınada sanada..)
  3. -ellerim yağ ve bal içinde kaldı şimdi ne yapcam ben usta .
    -oynamayı bırakta doğru dürüst işini yap.
  4. yağ satarııııııım bal satarıııııım
    ustam ölmüş ben satarıııım
    ustamın kürkü sarıdııır
    satsam on beş liradııır

zambak zumbak dön arkana iyi bak
    ...
  5. yıllardır 'zambak zumbak' diye bildiğim kısmın aslında 'sağa bak sola bak' olduğunu öğrenip dumur olmamı sağlamış çocukluğumuzun oyun şarkılarından biri. hızlı söylendiği için zamanla kulaktan kulağamisali yanlış anlaşıla anlaşıla bu hale gelmiş galiba.
  6. 5 yaşındaki kardeşimle aramda komik bir konuşmaya sebebiyet vermiş tekerlemedir.

(+ : kardeş ,- : angelic lover )

+bi'şey vardı .. balcı ...
    -ne balı yaa,ne diyosun ??
    +yaa vardı ya balcı .. ölüyordu sonraaa ...
    -kim ölüyor ya ? anlamıyorum ki ne balcısı ..
    +ooof .. hani ölüyordu yerine bi' çocuk geliyorduu .. balcıydı yaaa,ölmüştü hani ... yaaa oof o işte .. nasıldı o ?
    -*gülme efekti* yağ satarım,bal satarım,ustam ölmüş ben satarııım ...
    +evet o.
    *