1. bulutsuz gecelerde yapılası, insana sonsuzluğu bir nebze yaşatabilen eylemdir. karanlık bir yerden yapıldığında yıldızların ışıltıları daha rahat görünür. ağaçlar arasında rüzgarı hissederek, yaprakların hışırdaması eşliğinde yapılırsa sanki insanın ruhu temizlenir. denize bakan bir yerde olursa bakılabilecek en güzel manzaralardan biri olur. bunların hepsi sevilen bir kişiyle beraber yapılırsa mutluluk katsayısı coşar. her yönüyle insana yaşadığını hissettirir yıldızlar..

    (bkz: yaşamaktan zevk almak)
  2. sevilen kişiyle aynı yere bakmanın heyecanını ve merakını içinde barındıran olay. hafif serin bir havada yalnız başına yapılması daha da anlam kazandırır olaya.
  3. psikolojinize göre değişen duygular yaşamanıza sebep olabilecek eylemdir. bazen çok mutlu hissedersiniz, bazen de yalnız ve çaresiz, hiç birşey bilmediğinizin ne kadar küçük olduğunuzun farkına varırsınız, korkarsınız ya da anlamsız gelir herşey.
  4. hiç neden yokken hayatta neler yaptığını,neler yapacağını, ruh halini sorgulamaya başlama nedeni...sonuca varma ve karar verme aracı.
  5. varlığın içindeki o edebî sonsuzluk hissini içimize çektiğimiz her an; şu muazzam evrendeki nokta misali halimizi duyumsamamıza izin veren eşsiz deneyim...yıldızlar o kadar çok şeyi hatırlatır ki insana, kimi zaman bir geçmişe dil olur gözlerimiz, kimi zaman da sınırsız gelecek kapılarını aralar...ve onlar hiçbir beklenti duymaz bakmaktan ötürü, yalnızca gözleri akıttığımız muhteşem birer yol olur bize de nice masallar anlatır dinlemeyi öğrendiğimizde...