1. ekstrüde polistren köpüğün kısaltılmışıdır.xps, kendisini oluşturan polistren hammaddesinin ekstrüzyonla levha halinde çekilmesiyle meydana gelir. dow chemical tarafından icat edilmiş, daha sonra 1950’li yıllarda amerika’da, 1960’lı yıllarda avrupa’da üretimine başlanmıştır. türkiye bu malzemeyi ilk olarak 1989 yılında almaya başlamış ve 1955’de de iki fabrikanın(dow ve izocam xps fabrikaları) kurularak türkiye’de de imal edilmeye başlanmıştır. plastik esaslı bir izolasyon maddesi olan foamboard, bina ve inşaatların ısı izolazyonu işlerinde kullanılmaktadır. foamboard iyi bir ısı izolasyon maddesi olmasının yanısıra yüksek bir basma mukavemetine de sahiptir.
    ithal ve yerli hammadde ile ülkemizde üretilmektedir. hammaddesi petrol türevidir. yapılarda ısı yalıtımı amacıyla kullanılır. bünyesine su almaması ve yüksek basma mukavemeti dayanımı ters teras çatı, temel ve toprak altı dış duvar uygulamalarında alternatifsiz olmasını ve daha ekonomik detayların üretilebilmesini sağlamaktadır.
    ekstrüde polistren, basma, 50 yıl süreyle sünme, çekme gibi rijit-mekanik mukavemetleri oldukça yüksek(200-1000 kpa), kapalı gözenekli olmasından dolayı bünyesine su almayan hatta suyun içinde bulunmasına rağmen çözülmeyen ve direncini kaybetmeyen, ısı iletkenlik değerleri oldukça düşük(0.025-0.035 w/mk) çatı(teras-kırma), duvar(dıştan,sandviç, içten), toprak altı yalıtımlar(bodrum perde duvarı, temel yalıtımı, donmaya karşı yol, havaalanı pistleri, ve demiryolu yalıtımları), döşeme(döşeme betonu altı, üstü ve şap altı vb.) gibi tüm binalarda ve mühendislik yapılarında güvenle kullanılmaktadır.
    bir hücrenin duvar diye adlandırılan 12 yüzeyi vardır ve her bir duvarın yada bir başka deyişle zarın 4-6 kenarı vardır.bazı teknolojilerde hücrenin büyüklüğü ve şekliyle oynanabilitesi xps malzemesine kullanılan yere ve detaya göre büyük önem kazandırmıştır.xps’nin hücre yapıları pentagonal, dodekahedron, kesik oktahedron olarak tanımlanabilir. eğer xps levha hücreleri yatık hücrelerden oluyor olsaydı bunun basma mukavemeti daha düşük olacaktır. fakat ısı iletkenliğinde bunun tersi bir etki görülecek, yatık hücrelere sahip xps’nin ısı yalıtım özelliği daha iyi olacaktır. bu durumu ortalanıp da ideal konuma getirilirse küre şeklinde hücrelere sahip xps malzemesinin hem basma mukavemet özelliği iyileşecek hem de ısı yalıtım özelliği daha iyi olacaktır. hücrelerinin şeklinin yanında xps levhanın hücre sayısı da ısı yalıtım ve basma mukavemeti özelliklerini etkiler. yoğunluk düştükçe hücreler arasındaki hücre zarı inceliyor ve bu durum radyasyonla ısıl iletimi arttırmaya başlıyor. bunun sonucu olarak da ısıl iletkenlik katsayısı düşüyor. malzemenin bu duruma ulaşması yoğunluğu 25 kg/m3’ün altındaki değerlere ulaştığında gerçekleşmektedir. bu değerin altında xps’nin en önemli özelliği olan kapalı gözenekli yapısı bozulmaya başlamakta ve gözenekler arasında boşluklar oluşarak bu özelliğini kaybetmektedir. dolayısıyla bu şekilde hem ısı iletkenlik katsayısı kötüleşmekte hem de malzemenin su emme değeri düşmekte hatta yok olmaktadır.xps levhaların önemli özelliklerinden biri de kapalı gözenekli yapısından kaynaklanan su geçirmezliği olduğundan, bu durumda malzeme kullanılamaz duruma gelmektedir. bunun yanında malzemenin donma-çözülme performanslarını ve basma mukavemetlerini olumsuz yönde etkilemektedir. bu tür ürünler su geçirimsizlik özelliğini yitirdiğinden suyla temas gerektiren durumlarda kullanılmamalıdır.

genel olarak xps, bina duvar(içten, sandviç, dıştan), çatı(kırma, teras), döşeme(hafif döşeme, ağır döşeme) uygulamalarının yanı sıra,endüstride sandviç çatı ve cephe panellerinde,frigorifik kamyon kasalarında, soğuk hava depolarında, acil durum barakalarında, şantiye veya askeri amaçlı kullanılan barınma ünitelerinde, doğrama sistemlerinin camsız bölümlerinde, ısı yalıtımlı sandviç ara bölmelerde, vb. uygulamalarda kullanılır.
  2. amerikan ordusu tarafından tankları bataklıktan geçirirken destek elemanı olarak kullanmak üzere imal ettirilmiştir. daha sonra malzeme ısı iletkenlik değerlerinin düşüklüğü sebebiyle ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. su emilim ve geçirim direnci yüksek olmasına rağmen su yalıtım malzemesi olarak kullanılmaz. basma mukavemeti yüksektir. genellikle mantolamada kullanılır.
  3. şu aralar pdf kadar yaygın olmayan program. open source reader alternatifi var mıdır bilmiyorum ama labview reportları bu formatta kaydedebiliyor.
    firefox ile açmaya çalıştığınızda ilginç bir şekilde firefox infinite loop'a giriyor, firefox'u kill edene kadar da dayandığı yere dek bisürü tab açıyor firefox. ilginç.
    (bkz: allah allah)