1. x in dişi, y nin erkek geni taşımasının yanında bu kromozomların bir de şöyle bir özellikleri varmış: y daha hızlı ama güçsüz, x ise daha yavaş fakat dayanıklı. bunun sonucunda bilim adamları şöyle bir kanıya varmışlar; eğer adet dönemi bittikten 1 hafta sonra ilişkiye girilirse, yumurtalıklar geride olacağı için y kromozomu bu uzun yolda ölecek ve x yavaş ve sağlam bir şekilde hedefe ulaşıp dölleyebilecek. bu yüzden bu dönemde kız çocuğu olma ihtimali çok yüksek. adet döneminden 2-3 hafta sonra ise yumurtalıklar aşağı ineceğinden hızlı olan y kromozomu bu kısa yolu daha çabuk tamamlayıp erkek çocuk olmasına sebep olacak.

  kaynak: şuan kız çocuğuna hamile bir arkadaş. doktora sormuş doktor da onaylamış. o denemiş olmuş. denemesi bedava diyemiycem* paylaşmak istedim. kız yada erkek hayırlısını istemek lazım...
 2. x kromozomu duygusaldır, y kromozomu güçlü
  x kromozomu detaycıdır, y kromozomu yüzeysel
  x kromozomu sevgi ister, y kromozomu para

  bu karşılaştırmalar uzar gider.. ancak bilindik olan; iki x yanyana geldiğinde daha duygusal, iletişime açık ve sevgi dolu bir bayan, x ile y yanyana geldiğinde ise yeterli ve yetenekli olmaya çalışan, başarı ve güce değer veren bir erkek olur.

  burdan çıkarılacak sonuçsa: iyi ki iki y yanyana gelmiyor!