• videolar

1. wing tsun başlığına yönlenmesi ciddi bir hata. neticede geleneksel wing chun'la wing tsun baştan sona kadar farklı öğretiler. bir kere lt ve krk'nın sonradan eklediği 1-12 arası öğrenci seviyeleri wing chun'da yok. dai sifu emin boztepe'nin yer dövüşü tekniklerini de barındırmıyor. kendini günün koşullarına göre modernize etmemesi kimi otoriteler tarafından eleştirilse de, bir kısım üstad da geleneksel öğretinin çok daha faydalı olduğuna inanıyor.

bugün wt'de 4tg olmuş bir sifu'nun long pole, çift bıçak bilmemesine rağmen 1 senelik bir wing chun öğrencisinin bunlar hakkında eğitim gördüğü de bir gerçek. ayrıca aynı wsl-vt'de olduğu gibi wooden dummy form'larına giriş 3 tg'de değil, henüz temel adımları çalışırken yapılıyor. tabii açıkçası bir wc öğrencisine direkt olarak wd-form gösteriyorlar mı yoksa sadece dummy başında tan sao, pak sao gibi basic bloklamaları mı çalıştırıyorlar, onu da bir araştırmak lazım.

zannediyorum türkiye'de sifu aydın erdem'in geleneksel wing chun eğitimi veren okulları var ama, ücretler biraz tuzlu. gidip birkaç ders göz atmak lazım fikir sahibi olmak için.

edit: iras ve front step stance'lerinin denge merkezleri de farklı öğretildiği için, temel structure da bir hayli farklılık arz ediyor. ama formlar genel olarak aynı diye biliyorum. en azından siu nim tao'larını izledim, wt'den bir farkı yok.
  2. en büyük uktem. başlamışken daha fazla devam edemedim maddi sorunlar yüzünden. hayatımın belki de en eğlenceli bir ayıydı. hep dövüş sanatlarına hayran yaşadım şu yaşa dek, wing chun ise hep doruk noktasıydı bunun. şu dünya üzerinde bale kadar wing chun'a ters bir şey yok (wing chunda ayakların içe kapanık olması, tekmede bacağın en fazla 90 dereceye kalkması, ayağı yerden kaldırmadan atılan minik adımlar vesaire..) ve ben kendimi bildim bileli bale yapmışım... en çok zorlanan öğrenci bendim bütün salonda, ister istemez ayaklarım dışa açılıyordu, parmak ucuna kalkıyordum falan bir şeyler. içimden bir kung fu panda, wing chun dahisi falan çıkmazdı, çıkmayacaktı yani. ama yine de mutluydum. param olur olmaz tekrar gideceğim, danımı dunumu alacağım.

edit: wing chun'da dan yokmuş. repu falan alırım ben de. nebileyim. iki video çeker youtube'e, expert ville'e falan koyarım.
  3. dünya dövüş sanatçıları klasmanında önemli bir yere sahip olan emin boztepe bu sanatın önemli icracılarındandır. çeşitli ülkelerde ve türkiye'de bu şahsa ait önemli wing chun okulları bulunmaktadır. ebmas - emin boztepe martial arts- adı altında faaliyetlerini yürüten okullarda asistanları wing chun dersleri verir, kendisi arada bir seminer vermek için türkiye'ye uğrar. ayrıca ewto bünyesinde ders veren özgür baş ve ebmas sisteminden yetişerek, kişisel nedenlerden dolayı bağımsızlığını ilan ederek ikswts'yi - international korkmaz şimşek wing tsun system- kuran korkmaz şimşek türkiye'de ders veren önemli hocalarındandır.

temel olarak " iki nokta arasındaki en kısa mesafe düz bir çizgidir " felsefesine dayanarak, buna uygun hareketleri benisemiştir. her ne kadar fiziksel güc gerektirmez gibi genel bir kanı olsa da, bu işe yıllarını vermiş kişiler bunun yalan olduğunu direk söyleyeceklerdir. dar alanlarda dövüşmek için ideal bir savaş sanatıdır. kişisel gözlemlerim, bu sistemi icra edenlerin sisteme "savunma sanatı" yerine "savaş sanatı" kullanmayı tercih ettiğini göstermektedir ki, bu da gayet yerinde bir tercihdir. nitekim, federasyonu, müsabakası olmaması bunu ispatlar niteliktedir.
  4. başlarda beni fena halde zorlayan, tekme ve yumruk atarken bir türlü organize olamadığım, sağımı solumu ayıramadığım, sol ayak batıllığı ve dikkat dağınıklığı yaşadığım, uyumsuz uyumsuz hareketler, şekiller yaptığım etkinlik iken, şimdilerde bu kadar zamandan sonra hayatımdan asla çıkaramayacağımı anladığım ikinci -ilki sihingime çünkü- aşk'ım?! öyle ki; artık japonca bile wing chun'un arkasından geliyor ve öyle ki; artık bensiz yapılan tüm antrenmanları kıskanıyorum?!
    özetle; sihing'imin bana iras'ı öğrettiği o ilk güne çok çok şükürler olsun?!
  5. master wong tarafından hazırlanmış eğitim videolarını şahsen tavsiye ederim.
    http://www.youtube.com/...

ps: tabi bu demek değildir ki ben bu videoları izlerim sokakta herkesi duman ederim. ya da bu demek değildir ki ne kadar çalışırsam çalışayım birebir özel ders almadan wing chun yapamam. sınırlarınızı bilin ki onları aşmak için kafa yorabilesiniz.
  6. 2 senedir bilfiil icra ettiğim dövüş sanatıdır.
    başlangıçta boyumun 190 olmasından dolayı biraz zorluk çektim,çünkü bir dezavantaj bu wing chun açısından,çok seri olmanız lazım.
    ama zamanla kondisyona girip alışınca fena avantaja çevriliyor durum.

yapmak isteyen herkese öneririm,lakin antremanları bayağı ağırdır.
    pratiklerde acımıyorlar,kendinizi savunamazsanız çatanak diye yumruğu tokatı darbeyi yiyorsunuz.
    ama tahminen bir senede iyi çalışırsanız 2-3 adamı tek başınıza paketleyebilirsiniz.