merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

1. 1

wellbutrin

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. 150 mg ve 300 mg seçenekleriyle her kutuda 30 tane yavaş salınımlı tablet ihtiva eden antidepresan. asıl adı wellbutrin xl'dir. major (ağır) depresyon tedavisinde kullanılması amacıyla en sonunda ülkemize de bu yıl itibariyle gelmiştir. iyi ki gelmiştir de efexor xr kullanmaya devam etmek zorunda kalmamıştır bünyem. sadece duygu durumlarını dengeli hale getirmekle kalmıyor aynı zamanda sinirsel durumlarda da işe yarıyor. daha az kızıyorsunuz yani. dikkati daha uzun süreli korumaya, motivasyonu artırmaya da yarıyor bu meret. antidepresanlar ülkemizde kolayca reçetesiz alınabiliyor. lütfen ota boka üzüldüğünüzde doktora danışmadan antidepresan içmeyiniz. her ne kadar wellbutrin'den pek memnun olsam da, antidepresan içmek, bünyeyi buna alıştırmak, ileride bağımlılık yapan bir durumdur. üstelik bünye ilaca bağışıklık da kazanır. yapmayınız. bırakırken de dozajı azaltarak yine doktor kontrolünde bırakmak gerekir. ben bir kere öyle şak diye bırakmıştım efexor'u; yemin olsun bak, kabuslar falan fasa fiso, halüsinasyonlar görmeye başladım yeminlen.

depresyon öyle şaka bir hastalık değil. tedavisi 6 ila 1 yıl süren bir hastalık. kendinizi her çaresiz hissettiğinizde depresyonda olduğunuzu sanmayın yani. obsesif, kopalsif, hiperaktivite, sinir krizleri, ağlama krizleri, atalet, yaşama isteğinin kaybolması gibi belirtiler sürekli hale gelirse depresyon sayılıyor. ki bu hastalığın da ağırı var hafifi var. her birinin ona göre ilacı var. mesela passiflora bana mısın demiyor bende! halbuki normal biri içse uyuşabilir, hatta cem yılmaz'ın dediği gibi nerede olduğunu, ne yaptığını o an unutabilir yani. keza bu depresyonun bir de kronik hale gelenleri var, allah muhafaza, o zaman çok daha ağır ilaçlarla zaptu rapt ediliyorsunuz.

şimdiye kadar, gün içinde kısa bir süreliğine uyku getirmesi dışında hiçbir yan etkisini görmedim. uyumak da canıma minnet bir şey zaten. keza aslında tipik bir başak burcu insanı olarak, ne kadar mantıksal ve de realist biri olduğumu bana yeniden hatırlattığı için minnettarım kendisine. yükselenim terazinin duygusallığı o başaklığın içinde kaynıyordu eskiden. yaşasın ki şimdi de öyle olmaya başladı. oh diyorum başka bişi demiyorum. canım wellbutrinim benim. en iyi arkadaşım.
  2. bu gün daha önce yapmadığım bir şey denedim. 2 hap birden attım. sonuç mükemmel. dün gece sabaha kadar ders çalışmak zorunda olduğum için hiç uyumadım. aslında hiç uyumamaya kısmen alışığım ama sabah sınav dönüşünde kendimi direkt yatakta bulurum ve en az 14-15 saat uyurum. gece boyunca ders çalıştım tabi. sabah oldu çoştur ulan wellbutrin dedim 2 hap birden attım. kafada yorgunluk morgunluk bitti sıfırlandı. passiflora gibi adamı epey bi feng shui havasına sokuyor. biraz ağır konuşuyorsunuz ama sıfır yorgunluk. beni gören arkadaşlarımdan bir kaçı dünden mi kaldın fln dediler. niye diye sordum konuşmam ağırlaşmış. yani hafif sakin ve yavaş konuşuyordum. çok ilginç gerçektende. hee bu arada bu ilacın yan etkisi uyku getirmesi değil mk uykuyu kaçırmasıdır. ilacı ilk aldığım gün geceydi bi tane alayım sabaha dinç uyanayım dedim almaz olaydım. yatağa girmeden horlamaya başlayan ben 2.5 saat boyunca yeni kalkmış gibi yatakta debelenip durdum. sabah 7 de kalktığımda ise gayet dinç ve iyi hissediyordum kendimi. bu sabah 2 tane aldım ya sıfır uykuyla 40 saati geride bıraktım ve ilginç olan kısım uykumun gelmemesi. yatsam uyurum ama sanki dün gece temiz bir uyku çekmiş gibiyim. baş ağrısı yok. evet bu ilacı kullanmadan önce dersi 40 dk dinledikten sonra başım feci şekilde ağrır ve kendimden geçerdim. şimdi kesintisiz 4 saat girdiğim ders çıkışında sigara bile içmiyorum. arkadaşlar ise ölüü ve bitik. gerçekten çok beğendim. limitless filmindeki gibiyim. ilacı kullanalı bir hafta oluyor bu arada. önümüzdeki bir kaç senede edineceğim gözlemleri buraya edit olarak çakıcam saygılar..

ilk edit (29.03.2012): bir kutu ilaç bitti ve şöyle bir etkisi var. ilk haftaki gibi etkileri çok net görülmüyor. sıradanlaştım. vücut alıştı gibi bişey. dinç uyanma mevsuzu ilk haftaya oranla epey sekteye uğradı. yine uyanıyorum fakat o ilk gün neydi öyle gözlerim fal taşı gibi açık son derece enerjik sanki havaiye tatile gidecekmişim gibi.. vücut alıştıkça etkisi azalıyor anladığım kadarıyla. ilk aydan sonra doz iki katına çıktı. yarın ilk 300mg hapımı içeceğim. buna da alışırsam kötü

edit2 (10.05.2012): ikinci kutu 300 mg biteli 10 gün oluyor. gençler size bişey diyim mi.. bi sike yaramıyor bu ilaç. mesele şu, ilacı hiç görmemiş beyin ilk defa ilaç alınca o dediğim etkiler kendini gösteriyor fakat beyin buna alışınca fark etmiyor. psikolojik olarak kendimi inandırmaya zorlasam da sabahları dingil gibi uyanıyorum amına koyim. ilacı ilk aldığım zamanlardaki etki yok. dediğim gibi 10 gün geçti ve ben bu ilacın eksikliğini hissetmiyorum. bi reçetesi var 2 metre uzunluğunda(abartısız). içinde ilacı bırakıcaksanız bi kerede bırakmayın intihar edersiniz falan diyor hani nerde mk. bunları okuyunca çok ciddi etkilerinin olduğunu düşünüyordum ama bu etkinin sürekliliği konusunda sıkıntılarım var. şunu da denedim. geçen haftalar yine yoğun olduğumdan sabah 2 tane 300 mg yani 600 mg aldım(ohaa). o aldığım zamanki etkiyle ilk 150 mg içişimdeki etki aynı. doz farkı olmayınca değişen bişey yok. bi ara yolum düşerse gider yazdırır başım sıkışırsa içerim. wellbutrin içiyorum diye kimseye söyleme deli derler diyen bi hıyarla görüşmüştüm. ben onun ta amk. beynini siktiğim. kendi kendine kafayı yemiş oç. her gün ilacı içiyorum soran olursa kafadan rahatsızım ondan diyordum*. keşke rahatsız olsakta hava atsak.

özet: 2 aydır kullanıyorum bi sike yaramıyor

edit3 (12.05.2012): bi sike yaramıyor dedim ya, bu gün doktora gittim aynısını söyledim. dedim hanfendi bu verdiğiniz ilaç bi sike yaramıyor ne olacak benim bu halim? her zamanki gibi daha cümlemi bitirmeden "hıı..hı hıı.. hıı anlıyorum" gibi konuşmaya başladı. bi başka psikyatr da daha bunu görmüştüm. la bi dinle amk arada küfür ettim sana ona bile hı.. dedin. neyse.. yine benzer soruları sordu neden kaynaklanıyor bu problemin nasıl neden? ailede var mı? üzüntün fln var mı? cevap verdikten sonra sana ritalin yazıyorum dedi. piyasada bulunan en ağır ilaç buymuş. ayrıca aldığım wellbutrin kırmızı reçeteli değilmiş. bu ilaç kırmızı reçeteli her ay gelip bana yazdırmak zorundasın dedi. eyv dedim. aldım kırmızı renkli reçetemi 4-5 eczane gezdikten sonra buldum ritalini. bunu da bi içelim bakalım ne ayaksa yazıcam tekrar buraya

edit(bilmem kaç): (@8870960)
  3. geçmek bilmeyen kaş göz seyirmelerim sonucunda nörolog tarafından yazılmış ve beraberliğimizin ilk ayını doldurmak üzere olduğumuz sevgili antidepresanımdır.

başlangıçta yaptığı yürek pırpırlanması halini çarpıntı diyerek büyütmek yerine daimi bir heyecan hali olarak ifade edersek ciddi bir yan etki yaşamadığımı söyleyebilirim.

ikinci haftanın sonlarına doğru seyirmelerim gerçekten de bitti. kullananların bahsettiği konsantrasyonu arttırma, az uykuyla dinç uyanma gibi etkilerini de sevinerek gözlemlemeye başladım. zira ben günde 9 saatin altına uyku demeyen bir insan olduğum için günlerim oldukça verimsiz geçiyordu. gerçi benim sadık yarim placebo olduğu için bu değişim gerçekten ilaçtan mıdır yoksa kendi kendimi o kafaya mı soktum bilemiyorum tabi.

hayatıma dahil edilmesindeki temel işlevini yerine getirmekle birlikte, daha önce kullandığım ve beni pamuk şeker kıvamına getiren cipralexle karşılaştırınca ruh halim üstündeki etkilerini gözlemlemekte güçlük çektiğimi söyleyebilirim.

daha açık söylemek gerekirse ben hala huysuz, mükemmeliyetçi ve asabiyim. "amaaan ne takıcam kafaya ya, bana ne.." moduna girmeyi heyecanla beklesem de olmuyor, olamıyor. ve fekat bu noktada kendi kendime şunu sormaya başlıyorum; "ya bu benim ilaçla sakinleşmiş halimse?!"
  4. (bkz: bropiyon hidroklorür)
    antidepresan ilaç grubuna dahildir, genellikle majör depresyon tedavisinde kullanılmaktadır.

türevlerinde de olduğu gibi, bu ilaç da beyinde, depresyon ile bağlantılı olan noradrenalin ve dopamin adlı kimyasal maddelerle etkileşime girdiği düşünülmektedir.
  5. antidepresan sakinleştirmez mi birader , bu ilaç beni huzursuz yaptı iç sıkıntısı verdi ak . bilen varsa bir el atsın .
  6. sakın ama sakın kullanmayın . huzursuzluğunuz varsa yeminle 10 katına çıkarıyor . 2 günde dibe çöktüm ak . sikerim uykusuz da yapıyor zaten .
  7. yaklaşık 3 aydır kullandığım antidepresandır. açıkçası bende öyle harikalar yarattı ki, arkadaşlarım reklamında seni oynatmalılar filan demeye başladı, kendi aramızda mucize ilaç diye anıyoruz.
    4 ay önce okulu bırakmayı düşünüyordum, hiç bir gayem hiç bir hayalim yoktu hayata karşı, dışarı çıkmak istemiyor, okula gitmiyor, bütün gün uyuyor, uyumadığım zamanlarda da sürekli yiyordum. şu an ise okulumu çok seviyorum, derslerden keyif alıyorum, insanlarla vakit geçirmekten keyif alıyorum, sürekli sinemaya, müzeye, galeriye gidip yeniden yaşadığımı hissediyorum.
    bu ilacın en güzel yan etkisi iştahsızlık yapması sanırım. yaklaşık 8 kilo verdim, şu an ideal kilomdayım ve kendimi seviyorum daha ötesi var mı?
    hala ara ara çok sinirleniyorum ve ani patlamalar yaşıyorum, yavaş yavaş da azalacağını umuyorum. insanların yaptıklarını, söylediklerini acayip kafama takmaya devam ediyorum mesela.
    bir diğer etkisi de odaklanmayı sağlama; geçen dönem girdiğim dersin ilk 5 dakikasında boğulacak gibi hissedip çıkıyordum, bu dönem ise derslerimi rahatça dinleyip bir projenin başında 6 saatimi harcayabiliyorum.
    şimdilik aklıma yazacak başka bir şey gelmiyor, gelirse eklerim, gelişmelerden haberdar ederim.
    işin özü ben bu ilacı çok seviyorum.
  8. doğru şart ve kombinasyonlarla kullanıldığında süper bir ilaçtır. yalnız yapanı da duydum, böyle dedik diye gidip almaya kalkmayın. doktorunuza gidin.
  9. amfetaminlerle benzer yapıda olan antidepresan ilacıdır.kişiyi daha canlı ve zinde hissetmesini sağlayarak farkındalığı arttırıp dikkat bozukluğunuda tedavi eder.reçeteyle satılan bu ilaç içerdiği zyban etkin maddesi sebebiyle sigara kullanma isteğini de giderebilir.genelde kullanımı 150 mg ile başlanılarak 300 mg'a çıkarılıp tedaviye 3 ay devam edilir.gerek görüldüğünde kullanım süresi arttırılabilir.ayrıca karaciğer rahatsızlığı olanlar dikkatli kullanmalıdırlar.
  1. 1