1. stoplazması olmayan ve bundan dolayı biyolojik olarak canlı olmadıkları öne sürülen, ama halen keskin bir tartışma konusuna neden olabilecek tarzda üreyebilen (başka hücreyi sömürüp, canlılık faaliyetlerinden biri olan üremeyi gerçekleştirebiliyorlar) mikro organizmalardı..yapıları içerisi nükleik asit dolu bir protein kılıftan ibarettir ki bu nedenden cansız olarak nitelendirilmektedirler..

bilgisayar virüsü olarak tanımladığımız ise apayrı bir olaydır ve onun bu başlık altında tartışmaya giremeyecek derecede kesin bir özelliği vardır..onlar cansızdır..
  2. cansız olduğunun savunulmasının temel nedeni ; üremelerine uygun olmayan koşullarda kristalleşebilme yeteneğine sahip olmalarıdır , fakat bu onların cansız olmadığını kanıtlayamaz. zira yönetici molekül (dna veya rna) bulunduran varlıklardır fakat bu da onların canlı olduğunu tek başına kanıtlayamaz.

yarı canlı diyip geçelim en güzeli.
  3. plütonun gezegen olup olmaması konusunda olduğu gibi bilim dünyasını ikiye bölen sorunsaldır. nitekim plüton gezegenlikten çıkarılmıştır, darısı diğerlerinin başına.
  4. evet, bir sorunsaldır ama canlı veya cansız olması sınıflandırmadan başka hiçbir boka yaramayacaktır diye düşünüyorum..

cansız desek de bizi hasta edicekler, konak olarak kullanıcaklar başka hücreleri...

canlı desek de çok uzun süreler kristalleşmiş bir halde, sindirim,solunum,boşaltım vs. yapmadan durucaklar..

yani sallamıolar bizim ne dediğimizi..biz kendi kendimize sorun ediyoruz..
  5. virüs 1 : abi ben şu adama girecem koloni kuracam vakti geldi artık kaç yaşına geldim.
    virüs 2 : ha iyi.aman sakın haa! bak buldukları an ölü taklidi yap başımıza iş alma sonra ağzımıza sıçarlar biliyosun.
    virüs 1 : sen hiç merak etme abi kristalleşirim hemen kıpırdamam.gerekirse bokumu çişimi de tutarım.