• görseller

• victor hugo
    • victor hugo
  1. victor hugo napolyon'un generallerinden birinin oğludur.. anne babasının ayrı olması yüzünden kimi zaman annesinin kimi zaman da babasının yanında kalmıştır..
  2. bir gün pariste bir yayınevinin kapısından içeri 13-14 yaşlarında bir çocuk giriyordu.koltuğunun altında bir tomar yazı vardı.'şiirlerim' dedi.'bastırmak istiyorum'.
    yayınevi sahibi gülmekten kendini alamadı.yalnız kendine pek güvenir gibi görünen birazda kaşları çatık,göğsü ileride,böbürlenir gibi konuşan bu çocuğu kırmamak için,tatlı bir sesle:'şiir satılmıyor ki, oğlum' dedi.
    çocuk:'benim şiirlerim satılır' dedi;sonra,bu konu üzerine daha uzun boylu bir tartışmaya girmek istemiyormuş gibi bir tavırla,kaşlarını biraz daha çattı:'hata ettiniz! bu ilk şiirlerimi basacak olsaydınız,bundan sonraki bütün eserlerimin basım hakkını size verecektim.büyük bir servet kaybettiniz!'
    topuklarının üzerinde dönerek yürüyüp gitti.kitapçı çocuğun arkasından alaylı alaylı güldüyse de,o anda gerçekten hata ettiğini muhakkak ki yıllar sonra anlamıştır.çünkü bu gencecik şair ilerinin büyük dahi yazarı victor hugoydu
    not:les miserables önsözünden alıntıdır.
  3. notre dame kilisesi'ne olan yardımların kesilmesiyle gözden çıkarıldığı, yıkılmadan hemen önce üzerine notre dame'ın kamburunu yazan ve kiliseyi yıkılmaktan kurtaran bunun ötesine geçip, fenomen yaratmayı başarmış fransız büyük usta.
  4. victor hugo, çapkınlığıyla da bilinen bir yazardır. müdavimi olduğu genelevin çalışanlarının, hugo'nun cenazesine elbiselerinin ön tarafına siyah kuşak bağlayarak katıldığı rivayet edilir.

kaynak: selçuk altun, kitap için
  5. gülüş kurşun olmaz mı

ağlamak için gözden yaş mı akmalı?
    dudakları gülerken insan ağlayamaz mı?
    sevmek için güzele mi bakmalı?
    çirkin bir tende güzel bir ruh
    kalbi bağlayamaz mı?
    hasret; özlenenden uzak kalmak mıdır?
    özlenen yanındayken hasret duyulamaz mı?
    hırsızlık; para,mal çalmak mıdır?
    mutluluk çalmak, müthiş bir hırsızlık olmaz mı?
    solması için gülü dalından mı koparmalı?
    pembe bir gonca iken gül dalında solmaz mı?
    öldürmek için silah, hançer mi olmalı?
    saçlar bağ, gözler silah, gülüş kurşun olmaz mı?

victor hugo