• görseller

• vesikalık fotoğraf
  1. bugün çektirirken binbir maymunluk yaptığım, yine de berbat çıktığım fotoğraf. bi fotocenik olamadık şu hayatta...
  2. resmi olarak 4x6 cm boyutlarında olması gereken, göğüs altından kafanın 10 cm üstüne kadar kadrajda olması gereken, nedense hep formlarda 2x3 cm lik suratı alan kısmının istendiği fotoğraf türü. an itibariyle çektiğim fotoğraf türüdür aynı zamanda.
  3. poz vermenin en zor olduğu resim boyut çeşidi.
    -hafif sağa dön, dik dur, şuraya bak, hafif gülümse. çekiyorummm... çektim. tamam abi.
    şeklinde diyalogların asla değişmeyeceği fotoğraf stüdyolarında gerçekleştirilen eylemdir. son zamanlarda photo shop'un da katkılarıyla, alnınızdaki kocaman sivilcenin yok edilmesi, kaşlarda eksikliğin tamamlandığı resimler halini almıştır. ısrarla "photo shop kullanmayın abi, nasıl çıktıysa öyle kalsın" desenizde onlar bunu hep unuturlar. düzenleme yapan şahsiyet ya kaşınızın birini diğerinden kalın yapmıştır ya da dudağınızın üzerinde belirgin bir fırça darbesi vardır ve pembeden daha pembemsi bir renge bürünür.
  4. nasıl oluyorsa benim her zaman stajyer coğrafya öğretmeni gibi çıktığım fotoğraflardır.neden tarih ya da matematik değil de coğrafya öğretmeni gibi olduğu kısmı ise bir muammadır efendim.
  5. zorlama fotoğraftır. kafa, yukardan bir iple, başka birisinin bedenine sarkıtılmış gibidir. "usta" fotoğrafçımızın milimetrik hesapları yüzünden sancılı, bol "içten küfürlü" bir çekimi vardır. sanki 3 mm yukarı baksam kötü çıkmayacak fotoğraf, çek gitsin...
  6. şimdiye dek bir tek orlando bloom'un güzel çıkmayı başardığını gördüğüm fotoğraf cinsi. neyse allahtan artık fotoğrafçılarımız biraz tecrübe edindiler de en azından bakılabilecek gibi vesikalıklarımız oluyor..
  7. iett'nin,akbil için internetten form doldururken kullandığı fakat,kuzenlerimle
    çekilmiş bir fotoğraftan baş kısmını keserek ekleyip,üç gün sonra
    yeni akbilimin üstünde görünce çok da sallamadığını anladığım
    tabir.
    bir dahaki sefere mangal başındaki bir fotoğrafı deneyeceğim.
  8. nedense her çekildiğinde farklı bir hayvan silüeti şeklinde çıkan fotoğraftır. fotoğrafçı dayının "sağa dön", "hafif sol yap", "dikleştir kafanı biraz", "tebessüüüm, tebessüüüm" nidaları arasında gerilen insanın suratı yamuk yumuk, anlamsız bir şekilde çıkar. zaten bu yüzden hiç ısınamadım vesikalık fotoğraflara. en çekici olduğum an, mayoyla olduğum andır*.

(bkz: bu sene de donla yüzelim)
  9. muhakkak şabalak gibi çıkılan fotoğraf türü. kötü çıkmış iki üç tane vesikalık içinden en güzeli seçilir ve bütün resmi işlemlerde o fotoğraf kullanılır, her halukarda şabalak gibidir. fotoğraflı kimliğinize bakan amcalar muhakkak iki üç kere suratınıza da bakma gereksinimi duyar, o derece berbattır.
  10. kötü çıkmanızın kimsenin umrunda olmadığı, her yere adeta dağıtmak zorunda kaldığınız fotoğraflardır.