merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

venn şeması

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. hele hele venn şemasını abartan ilkokul dergileri vardı ki, bunların aylık aylık sayısı olur, biz ise bu dergileri müteakiben her ünitede defterin ucunu kıvırmak ve boyamak, mevsimine, ünitesine göre resim çizmek sureti ile "kapak" yapmış olurduk... işte efendim, bu dergilerdeki elmalı armutlu yeri gelir martılı venn şemalarına özenmekle geçti çocukluğumuz. bizim yalan kurşun boyalarla boyanan, çizgili defterin mavi çizgilerini bile kapatmak aciz venn şemalarımız istenen tadı veremedi bize...
    bu gün türk gençliği maymun iştahlı, güzele çabuk aldanan, şekilci bir gençlik olma yolunda ilerliyorsa, sorunun ana kaynağı budur... önce mavi çizgileri kapatmaktan aciz olmayan kurşun boyalar üretilecek, seri halde okullara dağıtılacak; akabinde çocuklara en güzel venn şeması nasıl çizilir o öğretilecek... *

yazarın notu: başlık beni benden aldı, çocukluk günlerime götürdü, biraz kendimi kaybettim diyebilirim, her ne kadar sürç-ü lisan ettiysek affola.
  2. venn şeması öğrencinin öğrendiği ilk yabancı isimli kavram olarak da önemli bir kavramdır. zira o günden bu güne ne heisenberg'ler, ne arrhenius'lar, ne jorgensen'ler gördük, bildik.
  3. matematiğin temel direği. nadide, yuvarlak parçalarının içine elamanları yerleştirip ilkokul çocuklarına kümeler konusunun mantığını anlatmak için yaratılmış yöntemin bir ana maddesi. biz ilköğretim kurumlarında kullandığımız yetmiyormuş gibi orta öğretim kurumlarında da kullanıyoruz o ayrı.
  4. ilkokul öğrencisinin kurtarıcısı muhteşem bir yöntemdir. zira eli yeni kalem tutmuş insanlar olarak liste yönteminde kullanılan "{}" işareti yapmak ziyadesiyle zordur. yıllarca, yazdığın o parantezi öğretmenin tahtada yaptığı güzel kıvrımlı şekle benzetemez, kahrolursun. ya burun kısmı uzun olur, ya kıvrımları güzel olmaz, sinirden kafayı yersin. sonra bir tarafa bakanın biraz düzgün yapmaya başlarsın, bu kez de diğer tarafa bakan ilkine benzemez kanser eder. en son dayanamaz bir yuvarlak çiziktirir, içine de kümenin elemanlarını yazarsın, öğretmene de liste yöntemini beceremediğinin "örtmenim ya" ile başlayan bir cümlede açıklar huzur bulur bilmediğin dualarla venn şemasına şükredersin.
  5. çocukluk kabuslarındandır. sabii halinle envai çeşit küfür edebilen canavara dönüştüğün olur.

-hay senin ebeni ven kadar... diye gider.