• görseller

• velev ki
  1. "olsa bile" anlamına gelip, olumlu eylem bildiren bir yan cümleciği olumsuz eylem bildiren yan cümlecikle bağlayan (örnek: ben bu işi yapmadımi velev ki yapsam ne olur) bir bağlaçtır.
  2. rte'nin ispanya'da yapmış olduğu konuşmada dananın kuyruğunu kopartan, türban tarışmasını alevlendiren kelime. kendileri "velev ki siyasi simge olsun" gibilerinden bir tartışma konusu açarak akp'ye açılan kapatma davasının en önemli unsurunu teşkil etmiştir.
  3. konuşmaya ya da yazıya müthiş bir nesnellik, engin bilgi birikiminden sızan bir zeytinyağı, bir karizma küpü katan muhteşem kalıp. bir siyaset yazısında "velev ki" gördüğüm anda yazanın bu işi bildiğine emin oluyorum. bir de kaldı ki var bunun gibi. itiraf edeyim ki yazı yazmaya büyük ölçüde bu iki kalıbı cümle içinde kullanabilmek için başladım.
  4. erdoğan'ın "velev ki siyasi simge olsun" cümlesinden sonra forumlarda, sözlüklerde, bloglarda, sokaklarda akp yanlılarının iki cümlelerinden birinin içine sıkıştırıp kullanmaya çalıştıklarına tanık olduğumuz bir sözcük oldu bu.

velev ki tarrağım gibi bir sözcük olsun. yine de kullanmaya devam edecek bu çevre.

tiskindim şerefsizim.

(bkz: tiskinmek)
  5. aslında çok nefis şarkı sözü de olurmuş bundan. şair ruhlu başbakanımız sağolsun geç de olsa farkettim. kolay mı melodisiyle okuyunuz efem:

velev ki ağlamadan kabullendim her şeyi
    velev ki güçlü oldum en zor anımda
    madem ki bir alışkanlık zinciri boynumda
    hükmeder benliğime istemesem de