merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. hava kuvvetleri komutanlığının felsefesini özetleyen cümledir. bu cümleyi gördüğünüz askeriyeler hava komutanlığına bağlıdır.
  2. ülkemizde en çok suistimal edilen, ağır abiler tarafından tosuncukları cinayete yollarken kullanılan, içi ne yazık ki boşaltılmış aslında çok doğru ve felsefik bir yaklaşımdır.

cephede yurdu için harbederken ölen ve öldüren asker,
    sahada istihbarat toplayan insanlar,
    görevi gereği silah taşıyan ve kullanan personel hoşlandıkları yada kahraman olmaya çalıştıklarında kullanmazlar o silahları. görevleri o olduğu için kullanırlar. -doğruluğu, yanlışlığı ve görevini kötüye kullanan kansızlar kenara ayrılmış onlar ecaip heyvanlara benziyler.-

ancak kahvede boş boş oturan, kurtlar vadisi ve benzeri diziler ile memleket sorunları ve bu sorunların çözümü hakkında bilgi sahibi olduğunu düşünen boş ve cahil beyinlerin düşündüğü gibi vatan için katil olmak, cinayet işlemek, fikir adamlarını öldürerek memleketi temizlediğini sanmak değildir vatanı sevmek üzere görev çıkartmak kendine.

herkesin işini doğru ve dürüst biçimde, ahlak felsefesine uygun olarak yapması gerekliliği, geri kalmış, eğitimsiz kafaların ise önce eğitilmesi ve sonrasında da uygun oldukları görevleri layıkıyla yerine getirmeleridir.

askerden kaçan, askere gittiğinde bile işten kaçan, kaytaran, binbir yalan dolan, hile hurda ile iş çeviren, gece nöbeti olunca ağlayan tosuncuklar, ellerine silah sıkıştırılıp gazlanınca ve bir de güzel haplanınca erkek kesilmekte ve insanları namertçe arkalarından vurmaktadırlar.

bu milletin ve bu toprakların, özgürlüğünün ve bağımsızlığının korunması için böyle kalleşlere ihtiyacı yoktur. elbet her mecrada görevini iyi yapan insanlar bulunacaktır ve bu kişiler mukavemet edeceklerdir.

özetin özeti şu canlar,
    okumak, fikir ve bilim üretmek, dürüstçe çalışmak, insan olmanın değerlerini sorgulamak ve anlamak önemlidir. bunlar bile vatan için çok şey yapmak anlamına gelir.

vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.
  3. içi boş milliyetçiliğe ağzının payını veren çok güzel bir sözdür. ülkeni gerçekten seviyorsan ona işini doğru dürüst yaparak katkıda bulun, bu kadar!
  4. yanlış bir söz olduğu kanısındayım.
    eğer seni göreve getirtenler, senin görevini mazlumun zararına olacak şekilde tasarlıyorsa ve sen bu görevi iyi sonuna kadar yapıp sorgulamıyorsan, bu asla bir vatanseverlik değildir. bazı görevler vardır, yapılması seni yükseltir bu topraklar içinde yaşayan insanları köreltir. işte böyle görevlerde vatanseverlik, görevinin yanlış sonuçlarını görmek ve olabildiğince yapmamaya çalışmaktır ki etrafta bağır bağır ucuz milliyetçilik yapanların maskeleyen ve yargılatmayan bu yanlıştır.
  5. sanırım şarkışla da bir devlet dairesinin ya da askeri bölgenin bir duvarında yazıyordu bu söz.

ben de oradan geçince tabii düşündüm: "vatanın bağımsızlığı için savaşanları asanlar kimlerdi" diye...

çok küfür etmiştim bu sözü görünce çooook...

şarkışlaya düşürmesin oy
    allah sevdiği kulunu oyyy
    deniz mahkemeye düşmüş
    avukatı ben olaydım...
  1. 1