merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• vajina monologları
  1. 1

vajina monologları

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. monologlardan birinin bosna hersek'de tecavüze uğrayan bir kadının olması nedeniyel izleyenleri epey derinden etkileyen, rahatsız eden, içini buran, bir başka monooğundan yeter artık vajina ile ilgili bir şey duymak istemiyorum dememe sebep olan, eğer zamanınız ve imkanınınız varsa gidip görün denilebilecek oyun. evet utanmıyorum gidip izledim.
  2. kadıköy kaymakamı bu oyunun gösterimine izin vermemiş. kaymakam "oyunun ismini telaffuz etmeye bile utanıyorum." demiş. oyunun yönetmeni * buna karşılık: "vajina tıbbi bir isim, utanacak bir şey yok, o asıl kaymakam sözcüğüyle uğraşsın" demiş...
  3. eve ensler'ınn kitabı. daha sonra sahnelenen vajina monologları cinsiyet farketmeksizin tabularınızı yıkacak. izleyin, izlettirin.
  4. bu oyunla ilgili aklımda kalan tek şey güner özkul izleyicilere dönüp "aranızda orgazmı yaşamayan kadın var mı?" diye soruyor ama salondan "çıt" çıkmıyor. bunun üzerine özkul "ne güzel demek ki hepimiz mutlu kadınlarız." diyor alaycı bir sesle. işte tam o ara salonu izliyorum ben. kadınların dudaklarına acı bir gülüş yerleşmiş. valla tek bunu hatırlıyorum.

müslüman ülke olarak bilinen ülkelerden ilk defa türkiye'de sahnelenmiştir bu oyun.
  5. bence ne kadar istikrarlı bir yönetime sahip olduğumuz konusunda simgeleşmesi gereken oyun. yıllar önce kadıköy kaymakamı oyun ismini telaffuz ederken utanmıştı. yakın zamanda da utanç göstergesi bozuk bülent arınç chp milletvekili aylin nazlıkaya’nın kürtaj yasağı konuşmasında “vajina” sözcüğünü kullanması üzerine tepki göstererek “öyle bir söz sarfettiniz ki benim yüzüm kıpkırmızı oldu. evli, çoluğu çocuğu olan bir bayan milletvekili kendisi ile ilgili bir organını nasıl böyle açıkça konuşabilir?” dedi.

http://www.odatv.com/...

diyebilecek tek söz; utançlarınızdan utanıyorum.
  6. bugün de tüm dünyada farkındalığı arttıracak bir sahne sergilenecek. ve günün 14 şubata denk gelmesi, iki etkinliğin de sembollerinden dolayı 'v day' olarak anılması, belki kapitalist sistemin sevgililerine ulaşmada daha etkili olacaktır.

herkes bugün, kadına şiddet için dans ediyor.
  1. 1