merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• uzaya giden ilk türk
    • uzaya giden ilk türk
  1. 1

uzaya giden ilk türk

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. ciddi ciddi bir tane vardır ve de ptt'nin kuruluşunun 146. yılı dolayısıyla rahmetli turgut özal'ın başbakanlığı zamanında başlatılan ;2000';e mektuplar kampanyası; çerçevesinde ;uzaya giden ilk türk'e iletilmek üzere 1986 yılında bayram kaya adlı bir vatandaşımızın yazdığı mektup sonucu aranıp bulunan kazak kozmonot tokdar aubakirov. ne yazıkki bayram kaya 2000 yılında törenden bir kaç ay önce vefat ettiği için törene katılamamıştır.
  2. bu özelliğiyle ptt tarafından yıllar öncesi yazılmış bir mektupla ödüllendirilen şanslı şahış.
    kendisi bir orta asya türküdür.
  3. (türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak düşünülürse) muhtemelen arkasına dünyayı alıp jöleli saç, beyaz gömlek ve siyah gözlükleriyle poz vererek fotoğraf çektirecek olan kişi olacaktır.
  4. toktar eburbekirov isimli bir kazak türk'ü olup, "2000 yılına mektup" kampanyası dahilinde "uzaya giden ilk türk'e yazılan mektup" da eline ulaştırılmış. amcam duygulanmış. kendisi de "uzaya giden ilk türk" olarak çağrılmasından yanaymış. teknoloji rus teknolojisi olabilir, üs rus üssü* olabilir ama, genetik başka bir olay. biz abd ile rusya'nın uzaydaki sidik yarışına genlerimizle girdik. artık "uzaya giden ilk türk" meselesi kapanmıştır. hayırlısı olsun.
  5. -merkez ben ahmet beni duyuyormusunuz?
    -...
    -merkez ben ahmet beni duyuyormusunuz?
    -...
    -alo merkez?
    -...
    -ibneler açsanıza şu amına kodumun telsizini!!!
    -efendim?
    -tüm sistemler çalışıyor tamam.*
  1. 1